Bu Pozlara Hiç Gerek Yok

Düğün fotoğrafı çektirmek bazılarımız için tam bir işkence değil midir? Fotoğrafçının bizleri türlü türlü şekillere sokmaya, gülümsetmeye çalışması ama aynı zamanda biraz yana doğru eğilmemizi istemesi son derece keyifsiz ve somurtuk fotoğraf karelerine sebebiyet verir. Fakat bunlar büyük çoğunlukta eskide kaldı. Artık fotoğrafçının bizlere talimatlar yağdırdığı iç mekan çekimleri yerini keyifli saatlerin yaşandığı olabildiğince doğal orjinal düğün fotoğrafı fikirlerine bıraktı. Türkiye’nin en önemli düğün fotoğrafçılarından biri olan Ufuk Sarışen ile düğün fotoğrafında son trendleri, en çok merak edilen soruları konuştuk.

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Ben dünyanın en iyi düğün fotoğrafçılarının kabul edildiği Fearless Photographers’a kabul edilmiş ilk ve tek Türk düğün fotoğrafçısıyım. Aynı zamanda seçkin düğün fotoğrafı bloglarının kabul edildiği weddingawker.com üyesiyim ve burada fotoğraflarım düzenli olarak yayınlanmakta. Öte yandan Türkiye’nin en önemli belgesel ve gezi dergisi olan Atlas’ın fotoğraf kurulu üyesiyim. Bir çok ünlü firma için de moda çekimleri yapıyor, dergi kapakları çekiyorum. Elele, Vogue Wedding, Istanbul Life, Maison Francaise dergilerinde Türkiye’nin en iyi düğün fotoğrafçıları arasında gösterildim Bu iki dal bir araya gelince de belgesel düğün fotoğrafı ya da düğün günü hikayesinin altyapısı oluşuyor aslında. Bir taraftan da Ufuk Sarışen Photography olarak düğün sineması alanında çağdaş ve sıra dışı çekimler yapıyoruz. Bu konuda da dünyada olup biteni yakından takip ediyoruz.

bu pozlara hiç gerek yok

Egemorganizasyon.com çiftlerine fotoğraf çekimini nasıl organize edecekleri konusunda neler tavsiye edersiniz?

Planlama aşaması benim için çekimlerde günü ve zamanı verimli kullanmak açısından çok önemli. İlk olarak çiftle karşılıklı oturup ne tür fotoğraflardan/ sinemadan hoşlandıklarını ve ne istediklerini anlamaya çalışıyorum. Buradan yola çıkarak çekilecek pozlara birlikte karar veriyoruz. Daha sonra bu pozları hangi mekanlarda çekeceğimize ve ne kadar zaman ayıracağımızı netleştiriyoruz. İstanbul elbette nefis fonlar sunuyor fotoğrafçıya; ancak dış çekimde fonun öneminin farkına varan bir çok çift son dönemlerde dış çekimleri yurt dışına taşımaya başladı. Küba’dan Bali’ye, İtalya’dan Beyrut’a her yer fon olarak kullanılabiliyor dış çekimlerde. Çekim günü geldiğinde elimizdeki listede hangi fonda hangi pozların çekileceği belli oluyor ve üzerini çize çize ilerliyoruz. Planlama sürecinde çift de bizle birlikte olduğundan o gün başlarına ne geleceğine kendileri karar vermiş oluyorlar. Bu da çiftin memnuniyeti açısından son derece önemli.

Çiftlerimiz düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Eğer düğün tarihleri belli ise istedikleri fotoğrafçıyla çalışabilmeleri için bir sene önceden rezervasyon yaptırmaları önemli. Ancak elbette boş günler olabiliyor, karar verdikleri anda iletişime geçmelerinde fayda var. Bizler günde bir düğün çektiğimiz için o gün ilk el sıkıştığımız ile çekimi yapmak durumundayız.

Düğün Fotoğrafçıları İndirimleri


Ajans Red


%25 İndirim


13810182

Ajans Red

Düğün Hikayesi Paketimiz Dugun.com Çiftlerine Özel İndirimli 13.500₺!


Prestij Fotoğraf


%20 İndirim


1

Prestij Fotoğraf

Temmuz Ayına Özel Dış Çekimler %20 İNDİRİMLE SADECE 1200 TL !!

Gelin ve damatlar ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Düğün fotoğrafçılığı alanında trendler neler?

Fotoğraf ve düğün sineması çekimi eğer düğün gününde yapılıyorsa hazırlıktan gece sonuna kadar devam eden doğal fotoğraf- sinema çekimi ve dış çekimden oluşan bir konsept söz konusu. Eğer düğünden sonra çekim yapılacaksa TTD (trash the dress), yani kıyafetleri kirlet konseptli bir çekim de düşünülebilir. Bu çekimde bulunduğunuz ya da istediğiniz şehirde tam bir gün geçirip sıra dışı ve yaratıcı çekimler yapılabilmekte. Bunun yanı sıra düğün öncesi içinde styling de barındıran (gelinlik- damatlık giyilmeksizin) romantik bir çekim de gerçekleştirmek mümkün. Bütün bunlar çiftle yapılacak görüşmelerde netleşiyor. Düğünden sonra ya da önce yapılan çekimlerin avantajı o günün yorgunluğunu azaltması ve çekim mekanı olarak yurtdışını ya da balayı mekanınızı da fon olarak kullanabiliyor olmanız ki bu da fotoğrafları sıra dışı yapan önemli bir unsur.

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur?

Elbette iç ve dış mekanın çekim teknikleri birbirinden farklı. Ben ikisini de çok seviyorum; ancak burada mekan seçiminde çiftin zevkleri, tarzı, düğün günü rotası gibi faktörler etken. Ben her zaman ikiden çok mekanda çekimi öneriyorum. Alternatifler her zaman fotoğrafı zenginleştirir. Aynı zamanda böylece düğün sineması da çok hareketli hale geliyor.

Bir düğün günü çekimi nasıl gerçekleşiyor?

Dıs çekim dışında zaten çiftler fotoğrafla ve kamerayla uğraşmıyorlar. Biz doğal anlar görüntülüyoruz. Dış çekimde mantığımızda hep doğallık söz konusu olduğundan poz verme kelimesini kullanmayı pek sevmiyorum. Çiftler o gün bana poz vermiyorlar; kendileri gibi oluyorlar, ya da olmak istedikleri gibi. Bu tamamen içten gelen bir süreç. Modeli yönlendirmektense fotoğrafçı açısını değiştirince doğallık yakalanmış oluyor. Başını sağa döndür, şimdi kıpırdamadan aşağı bak, sol kolunu arkaya at dendiğinde çiftler geriliyor, ifadeler bozuluyor. Fotoğrafçı karşısındakinin fotomodel olmadığını hiçbir zaman unutmamalı ve ona göre davranmalı. Dış çekimler için en az 2 saat ayırmakta fayda var. Ne kadar çok zaman ayrılırsa çiftler için o kadar faydalı aslında.

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Sadece İstanbul dışı değil yurtdışında da çekim yapıyorum. Örneğin bu sene Küba’da TTD çekimi yapacağım.

Düğün fotoğrafı çekimleri sizin için ne ifade ediyor?

Fotoğraf çekimi her şeyden önce fotoğrafçı ve çifte güzel ve kaliteli vakit geçirtebilmeli. Sonuçta güzel ve anlamlı bir günün parçası oluyoruz ve çekimin çiftlere enerji vermesi önemli ki sonuç istenildiği gibi olsun.

Fotoğrafçı seçiminde dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Çiftler ilk olarak kendileri için doğru fotoğrafçıyı bulmalı. Fotoğrafı kimin çekeceğini çiftin önceden bilmesinde fayda var. Freelance fotoğrafçılar tercih edilebilir; ancak burada da referans almak ya da tanınmış fotoğrafçıları tercih etmekte fayda var. Bir çok amatör freelance fotoğrafçı da bu işi yapmakta ve sonuç riskli olmakta. Eğer bir stüdyo veya ajans ile çalışılacaksa da hangi fotoğrafçının çekim yapacağı mutlaka sorulmalı ve portfolyoları incelenmeli. “Biz en iyi fotoğrafçımızı yollarız” söylemlerine itimat edilmemeli. Fotoğrafçının yaptığı çekimleri kontrol etmenizin yanı sıra karşınıza alıp kendisi ile konuşmanızda, frekanslarınızın tutup tutmayacağını test etmenizde yarar var. En özel gününüzü birlikte geçireceksiniz çünkü. Bunun yanı sıra fotoğrafçının başarıları ya da dünyada olup biteni takip edip etmediği de baz alınabilir.

Düğün çekimlerinde sağladığınız düğün paketi neleri kapsıyor?

Çekilen tüm fotoğraflar yüksek çözünürlüklü teslim ediliyor. Ayrıca panoramik albüm veya fotoğraf kitabı da hazırlıyor, çeşitli baskıları hediye ediyoruz. Düğün sineması da HD çekiliyor ve DVD formatında teslim ediliyor.

Egemorganizasyon.com okuyucularına özel bir uygulamanız olacak mı?

Şu anda haftaiçi yapılacak TTD ve dış çekim anlaşmalarında Egemorganizasyon.com okuyucularına özel %50 indirim söz konusu.

Düğün Fotoğrafçıları

Şehrindeki en iyi fotoğrafçılar egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün fotoğrafçını bul