Gelinlik Alışverişi Öncesi Bunları Bilmelisin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Düğün gününde muhteşem görünmenin sırrını hiçbir yerde aramana gerek yok. Bütün iş vücut tipine uygun gelinlik seçimi ile başlıyor. Eğer vücut tipini bilir ve öne çıkarman gereken bölgelere uygun seçim yaparsan kusursuz bir gelin olabilirsin. Peki, vücut tipi nasıl anlaşılır? Hangi vücut tipine hangi gelinlik yakışır? Hepsini anlattık!

Vücut Tipleri

“Vücut tipi nedir?” sorusunun cevabı vücudunun şekli ve yapısıdır. Burada sana tüm vücut tiplerini anlatacağız ve sen de hangisine ait olduğunu aşağı yukarı anlamış olacaksın. Mesela “Armut vücut tipi nedir?”, “Dikdörtgen vücut tipi nasıl gelinlik giyinmeli?”, “Kum saati vücut tipine sahip ünlüler kimlerdir?”, “Elma vücut tipinin ideal ölçüleri nelerdir?” gibi aklına gelecek her sorunun cevabını detaylı anlatımlarda bulacaksın. Vücut tipine uygun gelinlik modeline karar verdiğinde şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarını inceleyerek beğendiğin gelinlikler için fiyat teklifi alabilirsin.

vücut tipleri

Vücut tipini seçerek başlayalım! Armut, dikdörtgen, elma, kum saati, ters üçgen… Peki senin vücut tipin bunlardan hangisi?

Vücut Tipleri

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Üçgen vücut tipi olarak da bilinir. Eğer sen de armut vücut tipine sahipsen vurgulaman gereken yer kesinlikle incecik belindir.

armut vücut tipi

Sana uyan etek kesimine sahip gelinlikler ise tartışmasız A kesim gelinlik modelleridir. Bu etek kesimine sahip gelinlikler ile geniş basenlerini kamufle edebilir, ince bel bölgeni de öne çıkarabilirsin.

armut vücut tipi gelinlik

Eğer prensesler gibi salınmak istersen prenses gelinlik modellerini de tercih edebilirsin. Kalçalarınla omuzlarını orantılamak için kayık yaka gelinlik modellerini öneriyoruz ancak derin V yakaların da küçük göğüslü kadınlarda çok hoş göründüğünü söylemeden geçmeyelim.

armut vücut tipine göre gelinlik

Bu küçük tüyolar ışığında armut vücut tipi olduğunu düşünüyorsan senin için hazırladığımız Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Ölçüleri 90-60-90 olan kum saati vücut tipi model gibi deyiminin vücut bulmuş halidir. Kum saati vücut ölçüleri her zaman bu kadar kusursuz olmazsa da orantılı olması şarttır. Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir.

kum saati vücut tipi

Mesela balık gelinlik modelleri adeta kum saati vücut tipi için tasarlanmış. Bu yüzden sana önerimiz tam veya yarım balık formunda gelinlikler.

kum saati vücut tipine göre gelinlik

Kum saati vücut tipine uygun gelinlik seçimi hakkında daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Kum Saati Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Göğüslerin dolgun, belin kalın, kalçaların düz ve bacakların inceyse senin vücut şeklin elma vücut tipidir.

elma vücut tipi

Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına, dikkatleri bacak bölgesine çekmek için yırtmaçlı gelinlik modellerini öneriyoruz.

Dolgun göğüslü gelin adaylarının göğüslerini daha küçük göstermeleri için dekolteli gelinlikleri öneriyoruz. Bunun için en ideal olan modeller ise V yaka gelinlikler. Bisiklet, hakim, halter gibi kapalı yaka tipine sahip gelinlikler ise bu vücut tipine sahip gelin adaylarının uzak durması gereken modeller arasında. Tabii üst kısmı dantel ya da işlemelerden oluşan, hareketli tasarımların da göğüslerini olduğundan daha büyük göstereceğini unutmamalısın!

Bu vücut tipinin kurtarıcı gelinlik modelleri olarak düz kesim gelinlikler ile A kesim gelinlikleri sayabiliriz.

elma vücut tipine göre gelinlik

Elma vücut tipi hakkında daha fazla bilgi istersen şu makalemizi okuyabilirsin: Elma Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Düz ya da muz vücut tipi olarak da bilinen dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir.

dikdortgen vücut tipi

Bel bölgesi az kıvrımlı ya da düz olan gelin adaylarının sahip olduğu bu vücut tipi ile en çok düz kesim gelinlik modellerini yakıştırıyoruz. Bel bölgeni daha ince ve kıvrımlı göstermek için iki parça gelinliklerde uygun seçeneklerdir. Beli kemerli düz kesim gelinlikler de vücut hatlarını kum saati vücut tipine daha çok yaklaştıracaktır.

dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik

Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için önerilerimizi detaylı bir şekilde okumak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

“Atletik vücut tipi”, “yüzücü fiziği” ya da “çilek vücut tipi” de denilen ters üçgen vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır.

ters üçgen vücut tipi

Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan vücudunun alt önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; straplez yaka bir gelinlik giyerek omuzlarını öne çıkaracaksan, gelinlik etek kesimleri arasından A ya da prenses kesim seçebilirsin. Böylece vücudunun alt kısmına da hacim vermiş olursun. Ayrıca halter yakaların da ters üçgen vücut tipine sahip kadınların, güçlü omuzlarını ön plana çıkartmak için tercih edebileceği gelinlik yaka tiplerinden olduğunu da söyleyelim.

ters üçgen vücut tipine göre gelinlik

Dikkatleri omuzlarına çekmek istemiyorsan, omuzlarını derin U ve V yakaları da tercih edebilirsin. Böylece göğüslerini ön plana çıkararak omuzlarını geri plana itebilirsin. Kalın askılı ve V yakalı A kesim gelinliklerle de vücut hatlarını kum saatine yaklaştıracak bir illüzyon yaratabilirsin.

Asimetrik, yırtmaçlı, A ve prenses etekli tasarımlarla da bacaklarını öne çıkararak dikkatleri vücudunun alt kısmında toplayabilirsin.

atletik vücut tipine göre gelinlik

Ters üçgen vücut tipine dair tüm detayları da şu yazımızda anlattık: Ters Üçgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Hakkında Birkaç Tüyo

  • Gelinliğinin yaka tipi ile göğüslerinde ve omuzlarında illüzyon yaratabilirsin. Büyük göğüslerini daha küçük göstermek için V yakalı gelinlikleri, dar omuzlarını daha geniş göstermek için de kayık yakalı modelleri tercih edebilirsin…

  • Gelinliğinin kol modelini de dengeli bir görünüm yaratmak için kullanabilirsin. Örneğin; omuzlarını daraltmak için kısa kollu, üst bedenini ön plana çıkarmak istiyorsan tek askılı gelinlik modellerini düşünebilirsin.

  • Şekilli bir sırt, ince bir bel ve pürüzsüz bir tenin varsa bacak ya da göğüs dekolteli bir tasarım yerine, sırt dekolteli gelinlikleri tercih edebilirsin. Çünkü sırt dekolteli gelinlikler en çok bu şekilde fiziğe sahip olan kadınlara yakışıyor. Uzun boylu gelin adaylarında dikkat çekici bir etki yaratan bu model kısa boya sahip olan gelin adaylarının da vücudunun daha uzun gözükmesine yardımcı olacaktır.

Alışverişte gelinliğin kalitesine de dikkat etmeyi unutma: Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Zayıf Gelinler İçin Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Normalden daha zayıflar için gelinlik modellerinin nasıl olacağını merak ediyorsan endişelenme, senin için de önerilerimiz var!

Öncelikle her gelin adayı gibi senin de vücut ölçülerini tanıman ve orantılarına dikkat etmen gerekiyor. Omuzlarının genişliği, göğüslerinin büyüklüğü, belinin inceliği ve basenlerinin genişliği ile bacak boyunun uzunluğu, vücut tipini belirlerken dikkat etmen gereken kriterler.

Vücudunu tanıdıktan sonra ona hacim katacak, daha gösterişli hale getirecek gelinlik modellerini değerlendirebilirsin. Sana uygun gelinliklerin başında her gelinin kolay kolay giyemeyeceği japone yaka gelinlikler
geliyor. Çünkü bu yaka tipleri ince yapılı gelin adayları için idealdir. Üst vücudunun olduğundan kalın görünmesini sağlar.

Gelinlik modeline karar verirken olduğundan daha dolgun hatlara sahip görünmen için hacimli gelinlikleri tercih etmeni tavsiye ediyoruz. Tarlatanlı, prenses etek kesimine sahip gelinlikler, istediğin gösterişli silüeti yaratabilir. 3 boyutlu gelinlik modelleri, omuz detaylı ya da taşlı, işlemeli modellerde olduğundan kilolu görünmene yardımcı olacaktır. Kabarık duvaklar ve gösterişli aksesuarları da kullanabilirsin.

Uzak durmanı önerdiğimiz gelinlik modellerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Vücudunu saran ve seni daha da zayıf gösteren gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin. Balık gelinlikler gibi dar kesim gelinlikleri tercih etmemende fayda var. Tarlatansız, az kabarık modelleri de seçeneklerin arasından çıkarabilirsin.

zayıf gelinler için gelinlik

Kilolu Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Kilolu gelinlerin düğün hazırlık sürecinde en zorlandığı süreç gelinlik seçimi olabilir. Ama şunu bilmelisin ki; doğru seçilmiş bir gelinlikle fazlalıklarının olduğu bölgeleri rahatlıkla gizleyebilir ve göz alıcı bir gelin olabilirsin. Balık etli kadınlar nasıl gelinlik giymeli diye merak ediyorsan hemen kısaca anlatalım:

Öncelikle kilolular için gelinlik modellerinin 42 bedenden başlayarak 62 bedene kadar devam ettiğini söyleyelim. Yani dilediğin bedende vücuduna göre büyük beden gelinlik modeli bulabilirsin.

Büyük beden gelinlik seçerken fazla fırfırlı, volanlı, prenses kesim kabarık gelinlik modelleri ile vücudunu saran tam balık gelinlik modellerinin seni olduğundan daha kilolu göstereceğini unutmamalısın. Fazlalıklarını kamufle etmek için asimetrik detayları kullanabilirsin. Saten ve tül kumaşlar da bol ve dökümlü bir gelinlik için uygun olabilir. İri ve gösterişli aksesuarlardan kaçınmalısın.

Kilolu gelin adayları da gelinlik seçimini bahsettiğimiz 5 vücut tipinden hangisine yakın olduğunu belirleyerek yapabilir. Örneğin; dikdörtgen vücut tipine sahip kilolu gelinler için gelinlik modellerinin düz kesim; armut vücut tipine sahip kadınlar için ise A kesim büyük beden tasarımlar olduğunu söyleyebiliriz. Kum saati vücut tipindeki kilolular için gelinlik modelleri ise balık kesimli modeller yerine yarım balık tasarımlar olacaktır.

Tabii balık etliler için gelinlik modellerinden bahsederken fazlalıklarını kamufle etmek için ihtiyaç duyabileceğin tüyoları da verelim. Örneğin; belini ince göstermek için korse kullanabilir, kollarının kalın olduğunu düşünüyorsan da gelinliğini kollu seçebilir ve kolda tül veya şifon detaylarını kullanabilirsin.

büyük beden gelinlik

Kilolular için gelinlik modellerine dair daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Tüm Detaylarıyla Büyük Beden Gelinlik

Kısa Boylular İçin Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelelim kısa boylu, minyon yapılı gelin adaylarına… Kısa boylular nasıl gelinlik giymeli diye merak ediyorsan dikkat etmen gereken birkaç noktadan söz edelim. Öncelikle fazla detayı olmayan, az kabarık, sade gelinlikleri seçmeni öneriyoruz. Şapka, kalın ve kısa duvak gibi seni olduğundan daha kısa gösterecek aksesuarlardan da kaçınmanda fayda var.

Kısa boylu kadınlar nasıl gelinlik giymeli diye araştıran gelin adaylarının yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de kısa boylulara prenses gelinlik modelinin uygun olup olamayacağı oluyor. Prenses kesim gibi kabarık etekli modeller, seni olduğundan daha kısa gösterecektir. Bu nedenle az kabarık A kesim gibi boyu uzun gösteren gelinlik modellerine yönelmen daha doğru olacaktır.

Kısa boylu gelinler, robalı gelinlikler gibi yüksek belli gelinlik modeli tercih etmeli. Bu şekilde bacak boyu daha uzun gözükecektir. Vücut yapısı kendi içinde orantılı, kısa ve zayıf yani minyon tiplere gelinlik modelleri önerimiz ise balık gelinlikler olacak. Yüksek topuklu ayakkabılarla balık gelinlik içinde oldukça zarif görünebilirsin!

Kısa boylulara gelinlik seçerken yardımcı olacak bir tüyo da modelin yaka tipiyle ilgili. Straplez bir gelinlik giymek yerine V yakalı tasarımları öneriyoruz. Çünkü bu seçim boyun bölgenin uzun ve alımlı gözükmesini sağlayacaktır. Askılı gelinlik modellerini de düşünebilirsin. Ancak kalın askılar yerine ince askıları tercih etmen de önemli.

kısa boylulara gelinlik

Vücut tipine göre gelinlik tavsiyelerimizi sıraladık. Artık nasıl bir gelinlik seçmen gerektiğini biliyorsun. Şimdi şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyerek sana uygun gelinliği bulabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele