Gelin Bohçasında Ne Olur ve Gelin Bohça Süslemesi Nasıl Yapılır?

Nişanda yapılacak şeyleri araştırırken yolun buraya düştüğüne göre nişan bohçası için elinde not defteri hazırda bekliyorsun demektir. Harika! Şimdi sana bu konuda yardımcı olacağım. İşte başlıyoruz…

gelin bohçası

Gelin Nişan Bohçası Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Nişanın geleneklere uygun olsun istiyorsan ilk yapman gereken şey bir nişan bohçası hazırlamak. Peki, nedir bu nişan bohçası ve nasıl hazırlanır?

Öncelikle nişan bohçasının hem gelin hem de damat tarafından hazırlandığını bilmen gerekli. Çünkü nişan bohçasının asıl amacı, ailelerin birbirini daha yakından tanıyarak, samimiyet kurmalarını sağlamaktır.

Gelenek ve göreneklere göre nişan bohçası içeriğinin temel şeyler harici değişeceğini unutma. Ayrıca nişan bohçası hazırlarken liste hazırlaman ve bazı durumlarda karşı tarafın fikrini alman gerektiğini bilmende de fayda var. Özellikle kıyafet, ayakkabı ve hediyelikler için tek başına karar vermen seni biraz zora sokabilir.

Gelin bohçasında olması gerekenlerle başlayalım:

gelin bohçası

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Gelin Bohçasında Neler Olur?

Kız tarafı için hazırlanacak bohçaya neler konulacağına ilişkin senin için bir liste hazırladık. Unutma, bu liste en temel şeylerin olduğu bir liste ve aile geleneklerine göre bu listeye başka şeyler de ekleyebilirsin. Bunun için aile büyüklerinden fikir almanı tavsiye ediyoruz. İşte gelin bohçasında olması gerekenler:

Gelin Nişan Bohçası Listesi

  • Gelin Terliği
  • Parfüm Seti
  • Ayna & Tarak Seti
  • Gelin Bornoz Takımı
  • Gelin Fantezi İç Çamaşırları
  • Gelin Pijama Takımı
  • Gelin Gecelik Takımı
  • Gelin Makyaj Seti

Gelin Bohçası İçindekiler Listesi ve Modelleri

Şu tablomuzdan da istediğin kategorideki ürünleri inceleme fırsatı bulabilirsin.

Ürün
Gelin Terliği Ürünleri incele!
Parfüm Seti Ürünleri incele!
Ayna & Tarak Seti Ürünleri incele!
Gelin Bornoz Takımı Ürünleri incele!
Gelin Fantezi İç Çamaşırları Ürünleri incele!
Gelin Pijama Takımı Ürünleri incele!
Gelin Gecelik Takımı Ürünleri incele!
Gelin Makyaj Seti Ürünleri incele!

 

Gelin Gecelikleri

Öncelikle alacağın geceliğin uzun mu yoksa kısa mı olması gerektiğine karar verebilirsin. Tabii bunun için gecelik seçimini müstakbel eşinin zevkine bırakabilirsin.

gelin gecelikleri

Geleneklere göre beyaz alınır fakat sen eşinin istediği modelde ve istediği renkte bir geceliği alabilirsin. Geceliğin pamuklu, saten ya da ipek olması da eşinin karar vermesi gereken bir durum ama genel olarak bohça için geline alınan iç çamaşırlarının saten olduğunu da buraya not düşelim.

Gelin Gecelikleri

Gelin Terliği

Gelinler için çeyiz terliklerinin genellikle tüylü ve gösterişli terlikler olduğunu belki fark etmişsindir. Sen de gelin terliği için böyle bir model tercih ederek, eşinin ayaklarını yerden kesebilirsin.

Gelin terliği

Gelin Makyaj Seti

Bir kadının olmazsa olmazı gelin bohçasının da gözdesi, makyaj malzemeleri. Eşin için makyaj seti alırken onun kullandığı kozmetik markalarından seçmen gerektiğini bilmelisin. Eğer bu konuda bir fikrin yoksa mutlaka müstakbel eşinden yardım almanı öneriyoruz.

gelin makyaj seti

Yoksa fondötenden fara, rimelden ruja, allıktan pudraya kadar pek çok ürünü bulabileceğin markalar arasında neye uğradığını şaşırabilirsin.

Gelin makyaj seti

Gelin Bornoz Takımı

Gelinler için genellikle dantelli ve şık bornoz takımları daha çok tercih ediliyor. Senin için de böyle bir örnek model sunuyoruz. Bu tarz bir bornoz takımı eminiz müstakbel eşinin çok hoşuna gidecektir.

gelin bornoz takımı

Ayrıca bornozu illaki terlikleri ve baş havlusuyla beraber takım olarak almak zorunda değilsin. Sadece bornoz tercihinde de bulunabileceğini unutma. Bu durum tamamen senin bütçen ile alakalı.

Gelin bornoz seti

Gelin Pijama Takımı

Gelin pijama takımı için çok şık bir şort takımına ne dersin? Müstakbel eşinin de bu tarz bir pijama takımına bayılacağına eminiz. Dilersen bu şort modeline benzer uzun bir takım da tercih edebilirsin.

Gelin pijama takımı

Alacağın takımın kumaşıyla ilgili seçimi eşine bırakmanı tavsiye ediyoruz. Bu konuda ona mutlaka danışmalısın.

gelin sandığı

Gelin Fantezi İç Çamaşırları

İster tek parça, istersen de jartiyerli bir takım. İç çamaşırı alışverişini büyük ihtimal müstakbel eşinle yapacağını düşündüğüm için bu konuya ancak sana örnek modeller göstererek yardımcı oluyoruz. Yine de küçük tüyolar vermemiz gerekirse gelinler, iç çamaşırı modelleri arasında en çok dantelli modelleri tercih ederler.

fanzeti iç çamaşırları

Özellikle set halindeki iç çamaşırı modelleri oldukça fazla tercih ediliyor. Sana iç çamaşırı konusunda alternatif iki farklı görsel gösteriyorum. Hangisinin daha çok hoşuna gittiğine sen karar ver ve seçimini öyle yap!

gelin bohçasında ne olur ve gelin bohça süslemesi nasıl yapılır?

Parfüm Seti

Müstakbel eşinin kullandığı parfümlerden birini alabileceğin gibi set halinde bulunan yeni koku seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Tavsiyemiz, yine de bildiğinden şaşmaman ve eşinin her zaman kullandığı parfümü alman. Hatta varsa o parfümün setini de tercih edebilirsin.

Gelin parfüm seti

Dilersen ihtiyaç durumlarına ve bütçene göre bohça içeriğini çeşitlendirebilirsin. Bu arada nişan bohçasının diğer olmazsa olmazlarını sıralamayı da unutmayalım. Tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar. Ayrıca gelinin nişan elbisesi, ayakkabı ve takı setinin de bu bohça içine dahil olduğunu bilmen gerekli.

gelin bohçasında ne olur ve gelin bohça süslemesi nasıl yapılır?

Çeyizinden kınasına, nişanından balayına bir düğün yapmak ne kadara mal olur? Cevabı bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Çeyiz Bohçası / Gelin Bohçası Süsleme

Nişan bohçası alışverişini tamamladın ve tüm eksiklerin artık tamam. Sıra nişan bohçasının gelin evine götürülmesi aşamasına geldi. Burada önemli olan bohçanın şık ve gösterişli olmasıdır. Süsleme için saten kumaşlar kullanabileceğin gibi ipek tül de tercih edebilirsin. Kurdeleler ve çiçekleri de unutmamak lazım tabi.

gelin bohçası süsleme

Gelin Bohça Modelleri

Gelin bohçası klsik kumaş ürünlerden olacağı gibi yeni nesil seçeneklerinden de bahsetmeliyiz. Klasik kumaş bohçaların yanı sıra gelin kutusu, gelin bohça sandığı ve gelin valizi gibi alternatiflerin olduğunu da bilmelisin.

Gelin Bohça Kutusu

Son yıllarda valizle bohça götürmek oldukça trend olsa da belki sen daha minimal seçimler yapmak isteyebilirsin. Gelin kutuları bunun için en yeni alternatiflerden biri. Hazır ya da kişiselleştirilebilir gelin kutusu modellerini kullanarak hem süslemeyle uğraşmak zorunda kalmaz hem de hoş ve bütün bir bohça görünümü yaratabilirsin.

Gelin kutusu

Söz bohçalarına ilişkin detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Gelin Sandığı Modelleri

Eskiden erkek tarafı gelin evine nişan bohçası için sandıkla, kız tarafı da damat evine nişan bavuluyla giderdi. Şimdi bu adet yerini iki tarafın da birbirine valiz götürmesiyle biraz değişti. Elbette, hala bu geleneği sürdüren ve sandık tercih eden gelin ve damatlar var.

Gelin sandığı

Peki, sen bu konuda ne düşünüyorsun? Ağaç oymalı, üzeri motifli bir sandık sence de oldukça şık ve ağır durmaz mı? Düz bir sandık modeli düşünüyorsan yapacağın süslemelerle hareketlendirebilirsin. Sandık süslemesinde mutlaka yapay çiçekleri kullanmanı tavsiye ediyoruz. Böylece şık ve zarif bir görüntü yakalayarak gelin tarafından tam not alacaksın.

Ayrıca sandık içindeki bohçanın da süslenmesine dikkat etmelisin. Sandığın büyüklüğüne göre içine sığacak makyaj sandığı ya da kutusu almayı da ihmal etme.

gelin sandığı

Gelin Valizi Modelleri

Eğer gelin sandığı götürme taraftarı değilsen, vintage bavullara ya da bohem stili valizlere mutlaka göz atmanı tavsiye ediyoruz. Özellikle etnik desenli bu valize bayıldığımızı söylemeden geçemeyeceğiz. Eğer bohçaya çok fazla eşya koymuyorsan neden böyle bir tercihte bulunmayasın. Tabii önemli olan müstakbel eşinin ve senin nişan bohçası için ne tercih ettiği. Renkli ve modern valizler ya da gelin gibi bembeyaz bir bavul.

gelin valizi süslemesi

Gelin Bavulu Süsleme

İşte işin hem son hem de en eğlenceli kısmına geldik. Sandık süslemesinde olduğu gibi valiz süslemesinde de çiçekleri kullanabilirsin. Tüller ve kurdeleler elbette burada da vazgeçilmezimiz. Sana tavsiyemiz valiz için biraz daha farklı bir süsleme yöntemi denemen. Mesela, kulptan aşağı doğru sarkan işlemeli süsler ya da renkli ince tüller kullanabilirsin. Son yıllarda oldukça yaygın olan valiz kılıflarından gelin ve damat için uygun olanını seçerek, süsleme de tercih edebilirsin.

Gelin bohçası hakkında bilmen gereken her şeyi anlattık. Erkek olarak tek başına altından kalkamayacağın ve destek alman gereken konular olduğunu biliyoruz. Bu nedenle varsa ablan veya kız kardeşin yoksa annen ya da bir başka aile büyüğünle bu işleri kolayca halledebilirsin.

Gelin bohçasının nasıl hazırlanacağına dair tüm bilgileri seninle paylaştık. Eğer hala aklına takılan sorular varsa, yorum bırakarak bizimle iletişime geçebilirsin. Düğününe daha çok varsa, ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini de aşağıdaki kontrol listesinden görebilir, dilersen bastırabilirsin:

checklist

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele