Evlilik Yüzüğü Modelleri: Tektaş, Söz ve Nişan Yüzükleri Hakkında Her Şey

Evlilik yüzükleri; teklif, söz ve nişan ritüellerine ışıltı katıyor. Bu ışıltılı yüzükler hakkında kafanda ne zaman takılır, nasıl takılır gibi sorular varsa şimdi cevaplarını bulacaksın!

evlilik yüzükleri

Özel Gün ve Evlilik Yüzükleri Nelerdir?

Söz, nişan, nikah, düğün, doğum, yıldönümü gibi farklı kutlamalarda kullanılan birçok yüzük çeşidi var. Yüzüklerin kullanım özellikleri de modele ve ilişki durumuna göre farklılık gösteriyor. En popülerleriyse şöyle:

Bu farklılıklar da çiftlerin kafasında hangi yüzük ne zaman takılmalı ya da yüzükler nasıl kullanılmalı gibi soruların oluşmasına sebep oluyor. Tektaştan, nişan yüzüğüne yüzükler aklına takılan konuları gel birlikte inceleyelim.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Tektaş Nedir?

Tektaş, değerli tek bir taşın merkezde olduğu yüzük çeşididir. Tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifleri için tercih ediliyor. Doğum günü ya da yıldönümü gibi özel günlerde de hediye olarak tektaş verilebiliyor.

Bu yüzüklerde tek bir taş kullanılması tabii ki zorunlu değil, küçük taşlarla süslenerek farklı tasarımlarda modeller de hazırlanabiliyor.

evlilik yüzükleri

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tektaş yüzüklerde genellikle pırlanta öne çıkıyor. Ancak son yıllarda safir, yakut, pembe elmas gibi farklı değerli taşların kullanıldığı özel tasarımlar da gelin adayları tarafından çok beğeniliyor. Tektaş yüzük seçiminde zevk, hayat tarzı ve bütçe belirleyici etkenler arasında.

►Kullanılan taşların karatı, kesimi, matlığı, yüzük modeli fiyatı belirliyor.

►Montür yani taşın yerleştirildiği çerçeve ise yüzüğün modelini belirleyen unsurlardan.

►İnce tırnaklı veya kalın tırnaklı olarak çeşitlenen montürlerde genellikle 4 veya 6 tırnak bulunur. Taşın nasıl konumlanacağını belirleyen montürlerin yanı sıra yüzük halkasının şekli de değişiklik gösterebiliyor.

►Yüzükler seçilirken partnerinin parmak ölçüsünü de mutlaka bilmelisin. Çünkü yüzük bu ölçüye göre hazırlanacaktır.

►Genellikle yuvarlak olarak karşımıza çıkan yüzüklere ek olarak kare şeklindeki modeller de var. Eskiler yeşil altından vazgeçmezken, günümüzde her renk tektaş mevcut. Teklif öncesi sevgilinin kullandığı takıların rengine göre seçim yapabilirsin.

► Sunumda da fark yaratmak önemli. Kadife yastıklı kutulara yerleştirilen evlilik yüzüğü ve özenle hazırladığın cümlelerini romantik bir atmosferde takdim edebilirsin.

Evlilik Teklifi Yüzüğü Nasıl Olmalı

Evlilik Teklifi Yüzüğü Nasıl Olmalı? Baget Yüzük mü Tektaş mı?

Evlilik teklifi yüzüğü seçerken en çok yaşanan ikilemlerden biri baget gibi farklı kesimde modellerin mi yoksa klasik bir tektaşın mı daha uygun olacağı…

Klasik yüzük modeli hangisi diye düşünürsen, yuvarlak halkalı, kristal kesimli, 4 tırnaklı tektaşlar evlilik yüzüğü olarak biliniyor. Modern tasarımlarda ise kare yüzükler, kalın tırnaklı montürler ve beyaz altın halkalar öne çıkıyor.

Şu videomuzdaki modeller de sana fikir verebilir:

Takı konusu önemli: Düğünde Ne Takılır?

Tektaş ve Alyans Nasıl Takılır?

Parmağına önce alyansını sonra da tektaşını takacaksın. Eğer taşlı bir alyansın varsa bu şekilde kullanmak oldukça gösterişli olacaktır.

Tektaş Hangi Ele Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ ele takılır. Yanlış ele yüzük takmamak için bunu dikkate almalısın. Sözlü ve nişanlıyken sağ elde kullanılan tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol ele geçer.

Tektaş Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik teklifinde verilen tektaş yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılır. Tektaş yüzük, evlilik ile beraber sol elin yüzük parmağına geçer.

Tektaş Her Gün Takılır mı?

Tektaş kullanımı konusuna gelirsek eğer paha olarak diğer takılardan yüksek değere sahip olan tektaşların çizilmemesi için günlük kullanılmaması öneriliyor. Onun yerine günlük olarak alyansını, özel günlerde de tektaşını takabilirsin. Tabii seçim senin. Ancak böyle durumlarda yüzüğüne düzenli olarak bakım yaptırmanı öneririz.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Söz Yüzüğü Nedir?

Söz yüzüğü, evlenme teklifinin ardından çiftler arasında veya aile içinde yapılan törenlerle parmaklarda yerini alıyor. Çiftlerin birbirine verdiği bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı sembolize eder.

Evlilik teklifinde takılan tektaş yüzüğün tekrar verilebildiği söz törenlerinde eğer çiftler isterse yeni bir tektaş da kullanılabilir. Müstakbel eşine ikinci bir yüzük almayı düşünüyorsan, fark yaratmak için ilk modelden farklı bir tasarım seçebilirsin.

Örneğin; ilk yüzük pırlanta tektaş ise ikinci yüzük için safir taş kullanılarak hazırlanan zarif bir model tercih edebilirsin.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Çiftlerin aklına takılan konular arasında genellikle söz yüzüğünün hangi ele takıldığı yer alıyor. Söz yüzükleri evlilik öncesi takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz töreninde takılan tektaşını da evliliğe kadar sağ elinin yüzük parmağında kullanmalısın.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Nişan Yüzüğü Nedir?

Aileler, daha geniş akraba grupları ve dostlarla birlikte gerçekleştirilen nişan törenlerinde takılan yüzüğe nişan yüzüğü deniyor. Nişan yüzüklerinde de tıpkı söz yüzüğünde olduğu gibi alyans tercih ediliyor. Kimi çiftler sözlerinde kullandıkları alyansları tekrar takıyor, kimileri ise nişan törenleri için yeni bir alyans alıyor.

Nişan Yüzüğü Nasıl Seçilir?

Nişan yüzüğü alırken çift şeklinde tasarlanan sade takımlar ya da kadın için taşlı, erkek için düz alyanslar arasından bir seçim yapabilirsiniz. Son yıllarda özel tasarım alyans modelleri de farklı tarzı olan çiftlerin deneyebileceği yüzüklerden.

Kadın için pırlanta ya da değerli renkli taşların kullanıldığı alyans modellerinde fiyatların, taşın karatına göre değişiklik gösterdiğini göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlamalısınız. Nişan yüzüklerinizi seçtikten sonra içerisine isminizi ve nişan tarihinizi yazdırmanız hoş olacaktır.

Eğer evlendiğinizde de aynı alyansı kullanmayı düşünüyorsanız evlilik tarihinizi ya da sadece isminizi yazdırmanız daha iyi olabilir. Çünkü nişan tarihinizi silip, evlilik tarihinizi yazdırdığınızda yüzüğünüz incelecektir.

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Nişan Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Nişan töreni öncesi yanıtı araştırılan bir soru da “Nişan yüzüğü hangi parmağa takılır” sorusu oluyor. Evlilikten önce gerçekleştiği için tıpkı söz yüzüğü gibi sağ ele yüzük parmağına takılır.

Söz Yüzüğü ve Nişan Yüzüğü Arasındaki Fark Nedir?

Söz ve nişan yüzüğü arasında nasıl bir fark olduğu çiftlerin en çok merak ettiği konulardan. Doğrusunu söylemek gerekirse iki yüzük arasında büyük bir fark yoktur. Her iki yüzük de genellikle alyans şeklinde olur ve tören sırasında çiftlerin sağ ellerinin yüzük parmağına takılır. Aralarındaki tek fark birinin söz töreni sırasında, diğerinin ise nişan töreni sırasında takılmasıdır.

Bazı çiftler her iki tören için ayrı yüzük tercih etse de çoğu çift tek bir alyans alıp bu alyansı hem söz hem de nişan törenlerinde kullanıyor. Hatta söz ve nişan döneminde sağ elinde bulunan alyansını, evlendikten sonra sol eline geçirerek evlilik yüzüğü olarak kullanan çiftler de var. Yani eğer istersen tek bir alyans alıp her törende bu alyansı kullanabilirsin.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Kız istemeyle ilgili merak ettiğin her şeyi yazdık: Kız İsteme Seremonisi

Evlilik Yüzüğü Nedir?

Evlilik yüzüğü, düğün veya nikah töreninden itibaren çiftlerin evlilik süresince taktığı yüzüklerdir. Bu yüzükler düğünden sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Evlilik yüzüğü olarak genellikle alyans tercih edilirken bazı gelinler alyans yerine tamtur ya da beştaş da kullanabiliyor.

Evlilik yüzüklerinin içinde düğün tarihi, nazar boncuğu, değerli bir taş, sonsuzluk işareti, kalp hatta çiftlerin kalp ritmi ya da parmak izi bile yer alabiliyor. Bu tarz detaylara özen göstererek “Evet” dediğin o büyük günü özel bir yüzükle taçlandırabilirsin.

Eşin için yıl dönümünüze özel bir yüzük bakıyorsan; eşinin tektaşı yoksa tektaş varsa beştaş ya da tamtur yüzük hediye edebilirsin. Beştaş ya da tamtur yüzükler, tektaşın arkasına takılarak kombin ediliyor.

Tria yüzükler ve yeditaşların kullanımı da tamtur ve beştaş yüzük ile aynı şekildedir. Bu tarz yüzüklerde genellikle pırlanta taş kullanılıyor. Ancak eğer sınırlı bir bütçen varsa gümüş materyalin kullanıldığı zirkon taşlı bir yüzük de tercih edebilirsin. Bu seçimler, yüzüğün daha uygun fiyata gelmesini sağlayacaktır.

evlilik yüzüğü modelleri: tektaş, söz ve nişan yüzükleri hakkında her şey

Peki bir düğün baştan sona her şeyiyle ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Yüzükleri Kim Alır?

Evliliğe hazırlanan çiftlerin kafasındaki en büyük sorulardan biri de yüzükleri kimin alacağıdır. Bu tamamen senin ve müstakbel eşine kalmış bir durum. Eskiden yüzükleri erkeğin alması beklenirken artık böyle bir durum söz konusu değil. Günümüzde çiftler alyanslarını birlikte seçip ortak bir şekilde alıyor.

Tektaş ise genellikle erkek tarafından alınır. Bunun sebebi bu yüzüklerin evlilik teklifi sırasında verilmesidir. Sonuçta arada istisnalar da olsa evlenme teklifleri genellikle damat adayları tarafından yapılır.

Evlilik Yüzükleri Nereden Alınır?

Detaylar tamam, sıra sana ve müstakbel eşine en uygun yüzükleri bulmaya geldi. Senin için farklı özellikleriyle öne çıkan alyans ve takı firmalarını sıraladık:

Shine Line

Zarif tasarımlarıyla dikkat çeken Shine Line, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunuyor. Deneyimli alyans ve takı firmalarından olan markanın özel tasarım hizmeti de bulunuyor.

Shine Line

Michel Sağ Mücevherat

Modern tasarımlar ilgini çekiyorsa Michel Sağ Mücevherat’ın tasarımlarına mutlaka göz atmanı öneriyoruz! Firmanın şık modellerinin yanı sıra el yapımı ve özel tasarım gibi özellikleriyle de öne çıktığını belirtelim.

Michel Sag

Ala Mücevherat

Farklı ve şık mücevherleri araştıranlara önerimiz Ala Mücevherat olacak. Şık ve orijinal tasarımlarıyla dikkat çeken firmanın profilinden ürün seçeneklerine mutlaka göz atmalısın! Ziyaret etmek istersen Kapalıçarşı’da hizmet verdiğini de ekleyelim.

ala mücevherat

Lizay Pırlanta

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren Lizay Pırlanta’da da birbirinden şık evlilik yüzüklerini bulabilirsin. Her tarza hitap eden, geniş ürün seçenekleri bulunan firmanın son dönemlerde minimal tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

lizay pırlanta

Ayk Jewellery Design

Gösterişli ya da sade… Ayk Jewellry Design da geniş ürün seçenekleriyle öne çıkan alyans ve takı firmalarından. Özellikle doğadan ilham alan tasarımlarla ilgilenen çiftler için birbirinden şık modelleri bulunuyor.

Ayk Jewellery Design

Artık hangi yüzük ne zaman takılır, tektaş nedir gibi yüzükler hakkında aklına takılan soruların cevabını buldun. Şimdi ise evlilik hazırlıkları için harekete geçme vakti!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul