Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

İlk bakışta uzun, kısa ve yarım kol tipleri akla gelse de gelinlik kolları bu 3 başlıktan daha fazla. Düşük omuzlu, tek omuzlu, askılı ve kolsuz gelinlikler bunlardan sadece birkaçı. Gel, birlikte gelinlik kollarının detaylarını öğrenelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kısa / Yarım Kollu Gelinlik Modelleri

Geniş omuzlu gelin adaylarının omuzlarını daraltan kısa kollu gelinlik modellerini hafif kilolu ve kısa boylu gelin adayları tercih edebilir. Ayrıca yaka biçiminden daha fazla sırt dekoltesine yoğunlaştığı için sırt dekolteli kısa kollu gelinlikler ön plana çıkar.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu tasarımların birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: Yarım Kol Gelinlik Modelleri

Kap Kol Gelinlik Modelleri

Omuz başlarını kapatan, küçük kase formunda gelinlik kol modellerine kap kol adı verilir. Özellikle omuzlarını daraltmak isteyen gelin adayları tarafından tercih edilebilir. Genellikle dantel ya da güpürlerden yapılan kap kollar, sade gelinliklere hareket katmak için de kullanılır.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kelebek Kol Gelinlik Modelleri

Bohem ve vintage tarzdaki tasarımlarda sıkça karşımıza çıkan bir kol tipidir. Gelinliğe omuzdan takılır ancak kısa kol tipinden farklı olarak koltuk altları açıktır. Genellikle volan ve fırfır formunda tasarlanarak gelinliğe hareketli bir görünüm vermek için de tercih edilir. Üst kollarında fazlalıkları olan gelin adayları tarafından fazlalıkları kamufle etmek için rahatlıkla kullanılabilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Her gelinlik kesimi ile uyum sağlayan uzun kollarda sıra. Omuzdan bileğe kadar uzanan kol tiplerine uzun kol ismi verilir. Özellikle dantel ve güpürlü kumaştan tasarlanmış uzun kollar sıkça karşımıza çıkar. En sık görülen uzun kol tipi düz inen kollardır. Onlarda kendi aralarında dar ve bol olarak ikiye ayrılır. Fit kollara sahip gelin adayları dar, uzun kollu tasarımlarla hoş bir görünüm yakalayabilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Uzun kollu gelinliklerle ilgili daha fazla ayrıntı için şu yazımıza bakabilirsin: Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bishop Kol Gelinlik Modelleri

Uzun kol tipleri arasında farklı tasarımıyla dikkat çeken bishop kollar omuzdan dirseğe kadar düz dirsekten sonra İspanyol kol gibi açılan fakat bilekte manşette tutturulan kol çeşididir. Genellikle tül ve şifon gibi dökümlü kumaşlardan yapılır ve gelinliğe romantik bir hava katar. Özellikle sonbahar ve kış gelinleri için idealdir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Gelinlik firmalarında bulabileceğin en şık bishop kol gelinleri bir araya getirdik: Bishop Kol Gelinlik Modelleri

İspanyol Kol Gelinlik Modelleri

Omuzdan dar başlayarak bileklere doğru genişleyen gelinlik kol tipidir. İspanyol kollu gelinlikler genelde bohem ve romantik tarzda gelin adayları için idealdir. Ayrıca kollardaki fazlalıkları kapamada en usta kol tipinin İspanyol kollar olduğunu söyleyebiliriz.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Birbirinden şık İspanyol kol gelinlikleri incelemek istersen buraya bakabilirsin: İspanyol Kol Gelinlik Modelleri

Truvakar Kollu Gelinlik Modelleri

¾ kol, yetim kol ve fakir kol gelinlik de denilen truvakar kollu gelinliklerde kollar bilek ve dirsek arasında, alt kolun orta kısmında biter. Her mevsim giyilebilir ve her dönem moda olması ile diğer kollardan bir adım önde olan truvakar kollu gelinlikleri, vintage sever gelin adayları ve romantik bir görünüme sahip olmanın hayalini kuran tüm gelin adayları bu tercih edebilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu kol tipine dair tüm detaylar şu yazımızda: Truvakar Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Juliet Kol Gelinlik Modelleri

Nostaljik bir görünüm ve güçlü bir silüete sahip olmak isteyen gelin adaylarına Juliet kol gelinlikleri öneriyoruz. Bu kol tipinin hacimli omuz kesimi gövdenin daha geniş görünmesini sağlayacakken, dar alt kol kısmı ise görüntüne zarafet katacaktır. Son yıllarda balık kesim gelinliklerde sıkça kullanılan bu kol tipiyle ihtişamlı bir görünüme sahip olmak istersen prenses ve A tipi gibi kabarık etek kesimlerini tercih edebilirsin.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Balon Kol Gelinlik Modelleri

Son yılların en trend tasarımları arasında balon kollu gelinlik modelleri yer alıyor. Omuzdan aşağı bol inen ve alt kolu saran balon kolları özellikle dar omuzlu gelin adayları tercih edebilir. Rönesans döneminden ilham alan bu modeller, vintage tasarımlardan hoşlanan gelinler için de ideal.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Sana ilham verecek balon kol tasarımları burada bulabilirsin: Balon Kol Gelinlik Modelleri

Karpuz Kol Gelinlik Modelleri

İhtişamlı bir görünüm istiyor ancak kısa kollu bir gelinlik arıyorsan da omuzdan kabarık başlayan, kısa ve kabarık kollu tasarımlar olan karpuz kollu modelleri önerebiliriz. Kollardaki fazlalıkları kapama imkanı sunan ve gelinliklere hem ihtişam hem de romantik bir hava katan bu kol tipini ilkbahar ve yaz gelinlerine önerdiğimizi de ekleyelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kollarındaki fazlalıkları kamufle etmek için karpuz kollu tasarımların yanı sıra yarasa kollu gelinlikler gibi bol kollu gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Kolsuz / Sıfır Kol Gelinlik Modelleri

Kolsuz gelinlik modellerinin birçok farklı seçeneği bulunuyor. Ama ağırlıklı olarak rastladığımız tasarımlar bisiklet yakalar ile bir bütün oluşturan kolsuz gelinlik modelleri ile askılı gelinliklerdir diyebiliriz.

Bisiklet yakalı kolsuz gelinlik modellerini uzun boylu, ince kol yapısına sahip ya da geniş omuzlu gelin adayları tercih edebilir. Çünkü bu vücut yapısına sahip gelinler, bu kol ve yaka ikilisi adeta zarafetin simgesi olabilirler.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Hiçbir zaman modası geçmeyen kol tipinden biri de askılı gelinlik modelleridir. Kalın, ince ve incecik ya da ip askı adı da verilen spagetti modeller gibi seçenekleri de vardır. İnce askıları daha çok omuzları dar olan gelin adaylarına önerirken kalın askıların, geniş omuzlu gelinler tarafından edilmesi gerektiğini de belirtelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Birbirinden şık askılı gelinliklere göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Askılı Gelinlik Modelleri

Tek Kol Gelinlik Modelleri

Tek kollu gelinlikleri özellikle üst bedenini ön plana çıkarmak isteyen gelin adayları tercih etmeli. Aynı zamanda fazla geniş omuzlu gelin adaylarına da tek kollu tasarımları önerdiğimizi söyleyelim. Çünkü bu kol tipi omuzların olduğundan daha dar görünmesini sağlar.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu tasarımlarla ilgili tüm detaylar da şurada: Tek Askılı Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Gelinlik kol modellerini sıraladık. Aralarındaki farkı en iyi şekilde anlaman için bu modelleri bir arada görmen fayda sağlayabilir diye düşünük. Şimdi gelinlik kol tiplerine birlikte bakalım:

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçlarıgelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçlarıgelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Gelinlik kolları ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Peki sana uygun gelinliği bulabildin mi?
Şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyerek sana uygun gelinliği seçebilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele