Evlenme İzin Belgesi

Evlilik başvurusu için gerekli belgeleri araştırırken karşına evlenme izin belgesi de çıkacak. Çevrende “Ben öyle bir belge almadım”, “Belge artık istenmiyormuş” diyen yeni evli arkadaşların kafanı karıştıracak. “Evlenme izin belgesi nedir?”, “Ben de almalı mıyım?” diye merak ediyorsan bu yazı sana çok yardımcı olacak!

evlenme izin belgesi

Evlenme İzin Belgesi / Evlenme Beyannamesi Nedir?

Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında bir yerde evlenebilmeleri için gerekli belgeye evlenme izin belgesi adı veriliyor.

Bu belge, nikah başvurusunda bulunduğunu gösteren resmi evrak olan evlenme beyannamesinin içinde yer alıyor. Bu nedenle “Evlilik Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi” olarak da geçiyor.

Evlenme dosyasında bulunması gereken tüm belgeleri merak ediyorsan şu yazımızdan ulaşabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Evlilik İzin Belgesi Kaldırıldı mı?

Nikah başvurusu hazırlığında olan birçok çift son zamanlarda “Evlenme izin belgesi kalktı mı?” sorusunun yanıtını arıyor. Hemen açıklayalım:

2020 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanlığı bu belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi.

Çevrende “Ama bizden izin belgesi istendi” diyenlere denk gelebilirsin. Görüştüğümüz evlendirme daireleri, bu uygulamaya yeni başlandığını, geçiş sürecindeki uygulamada belediyeden belediyeye farklılıklar olduğunu belirtiyor. Bu nedenle bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. 2022’de izin belgesinin tamamen kaldırılacağını da belirtelim.

Evlilik İzin Belgesi Hangi Koşullarda İstenir?

Bu belgenin istendiği çiftler için detaylardan da bahsedelim. Nikah için izin belgesi, çiftlerin ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde ya da ilçede nikah kıydırılması için talep ediliyor. Dilersen bunu örneklerle anlatalım:

Farklı İlçeler: Eşlerden birinin İstanbul’un Kadıköy, diğerinin de Beşiktaş’ta yaşadığını varsayalım. Eğer nikahın kıyılacağı yer Kadıköy ya da Beşiktaş’ta yer alıyorsa izin belgesi alınması gerekmiyor.

Ancak Kadıköy ya da Beşiktaş haricinde bir yerde nikah kıydırmak isteyen çiftlerin, bu iki belediyenin birinden izin belgesi alması gerekiyor.

nikah izin belgesi

Farklı İller: Gelelim farklı illerde yaşayan çiftlere… Diyelim ki eşlerden biri İstanbul Bakırköy’de, diğeri de Ankara Çankaya’da yaşıyor. Nikah bu iki ilin dışında bir ilde kıyılacaksa eşlerden birinin bağlı bulunduğu belediyeden izin belgesi alınması gerekiyor.

Ancak nikah İstanbul ya da Ankara’da kıyılacaksa bu noktada belirleyici olan ilçe olacaktır. Bakırköy ya da Çankaya haricindeki ilçelere bağlı belediyelere yapılacak nikah başvurusu için de yine izin belgesi gerekiyor.

Yurt Dışında Evlilik: Türkiye’de yaşayıp yurt dışında konsolosluklarda evlenecek çiftlerin de evlenme izin belgesi alması gerekiyor. Bunun için eşlerden birinin yaşadığı ilçe belediyesinden izin belgesi alması ve yurt dışındaki Türk konsolosluğuna vermesi gerekiyor.

Sen de nişanlınla yurt dışında yabancı yetkili makam önünde evlenmeyi planlıyorsan daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Evlenme İzin Belgesi Nereden Alınır?

Evlenme izin belgesi alabilmek için eşlerden birinin, ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesine başvurması yeterli.

Evlilik İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik izni için ayrıca bir belge gerekmiyor. Nikah izin belgesi, evlilik için başvuru yaptığın sırada verilen “evlenme beyannamesinin” alt kısmında yer alıyor.

evlilik izin belgesi

Peki evlilik başvurusu sırasında dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Şurada anlattık: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Evlenme İzin Belgesi Örneği

Evlenme beyannamesinde yer alan bu belgeye ihtiyaç duymayan çiftler için evlenme beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenirken, evlenme izin belgesi alacak çiftler için iki adet oluşturuluyor.

Biri, izin belgesini veren belediyede kalırken; ikinci kopya nikah günü almak için başvuru yaptığı belediyeye teslim etmesi için çiftlere veriliyor.

evlenme izin belgesi örneği

Evlilik İzin Belgesi Ne Kadar Süre Geçerli?

Verilen izin belgesi 6 ay süre ile Türkiye’nin her yerinde ve yabancı ülkelerdeki Türk konsolosluklarında da geçerli.

Evlendirme İzin Belgesi Ücretli mi?

Hayır. Bu belge için herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor.

Evlilik işlemleriyle ilgili sık sorulan soruları da incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

İzin Belgesi Aldıktan Sonra Eşlerin Beraber Gün Almaları Şart mıdır?

Evlendirme izin belgesi aldıktan sonra nikah günü almak için eşlerin birlikte başvuru yapması şart değil. İzin belgesi aldıktan sonra eşlerden biri de nikah günü almak için ilgili belediyeye müracaat edebilir.

evlenme izin belgesi

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Sana fikir vermesi adına evlenme izin belgesine dair tüm detayları anlatmaya çalıştık. Evlilikle ilgili yapılması gereken resmi işlemlerin evlendikten sonra son bulduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Nikah sonrası yapman gereken bazı işlemler de var. Merak ediyorsan seni şöyle alalım: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul