Kız İsteme Seremonisi

Evlilik teklifinin ardından, büyüklerin tabiriyle bu işin adını koymanın vakti geldi. Aileler tanıştırıldıktan sonra sırada kız isteme merasimi var. Peki kız isteme nasıl olur? Kız istemeye giderken ne götürmek gerekir? İşte bu süreçte aklına takılan her sorunun cevabı yazıda!

Kız İsteme

Kız isteme seremonisine geçmeden önce ilk olarak ailelerin tanışacağı ve konunun birebir “kız isteme” olmayacağı bir yemek organize etmeni tavsiye ediyoruz. Bu yemekte taraflar birbirini tanıyacak, kaynaşacak; işten güçten, havadan sudan konuşacak. Ne ailen kız isteme konuşması gerginliğini yaşayacak ne de sen kahvedeki tuz oranını düşüneceksin…

İlk tanışma yemeğine çekirdek aileler dışında ortamı hareketlendirecek, cana yakın, sempatik ve yakın bulduğun kişileri de dahil edebilirsin.

Bu yemeğin ailelerin evinde olmaması iki tarafın da kendini rahat hissetmesi açısından önemli. Ne de olsa şartlar eşit olmalı. Bu nedenle dışarıda, herkesin kendini rahat hissedeceği bir restoranda yemek organize etmeniz doğru karar olabilir.

kız i̇steme seremonisi

Ailelerin tanışma yemeğine dair tüm detaylar şu yazımızda: İşler Ciddiye Biniyor: Ailelerin Tanışması Nasıl Olmalı?

Kız İstemeye Giderken Ne Götürülür?

Tanışma yemeğinin ardından kız isteme merasimi için ortak bir gün ayarlanır. Sana tavsiyemiz gündelik hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içinde işleri çok uzatmadan tek seferde her şeyi halletmen. Bu nedenle kararlaştırılan tarihte kız isteme ve söz kesme merasimini bir arada yaparak müstakbel eşinle direkt düğün hazırlıklarına başlayabilirsin.

Peki, kız istemeye giderken neler götürülür? Damat tarafı; söz geleneklerini yerine getirmek için çiçek, gondol veya tepsi içerisinde çikolata ile gelin evine gitmelidir. Ayrıca şart olmasa bile damat tarafı gelin adayına alyans dışında söz takısı da götürebilir. İşte sana kız isteme çikolatasının ve çiçeğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili küçük ama önemli tüyolar:

Kız İsteme

Bu yazı da çok işine yarayacak: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kız İsteme Çiçeği

Öncelikle her tür çiçeğin kız isteme çiçeği olabileceğini bilmelisin. Çiçek seçimini müstakbel gelinin zevkine göre seçmek damat adayına artı bir puan kazandıracaktır.

Genel olarak kız isteme çiçeğinde orkideler ve güller tercih edilir. Burada önemli olan çiçeğin hangi tür olduğu değil ne kadar gösterişli olduğudur. Bu yüzden kız isteme buketini önemli kılanın aslında süslemesi olduğunu unutma!

Son dönemlerde damat adayları çiçekleri buket yaptırmak yerine vazo, saksı veya kutularda sunmayı tercih ediyorlar. İstersen sen de böyle bir alternatif düşünebilirsin. Ayrıca çiçeğin yapay ya da canlı çiçek olması da tamamen senin tercihin!

Kız İsteme

Kız İsteme Çikolatası

Kız isteme merasimi için yaptırılan çikolatanın lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir. Genellikle gümüş bir tepsi ya da gondol içerisinde hazırlanan çikolatayı istediğin şekilde süsletebilirsin. Zengin bir görünüm istiyorsan çikolataların üzerine badem ve farklı şekerler ekletmeni tavsiye ederiz.

Bir diğer seçenek de özel çikolata yaptırmak. Eğer çikolataları tepsiye hazırlatmaya karar verdiyseniz resimli ya da yazılı çikolataları tercih ederek hoş bir jest yapabilirsiniz. Gondol için daha renkli ve şekerle dolu bir sunum hazırlatmak çok şık olacaktır.

Kız İsteme

Birbirinden şık gondol modellerini şurada bulabilirsin: En Şık İsteme Gondolu Modelleri

Kız İsteme Gondolu

Kız isteme adetlerinden biri olan gondol çikolata sunumu için önemlidir. Damat tarafı kız istemeye giderken ya gümüş bir tepsi ya da gondol götürür.

Günümüzde artık gondollar oldukça çeşitlenmiş durumda. Bakır, gümüş ve altın renklerde gondollar tercih edebileceğin gibi, eskitme detaylı ve vintage tasarımlı gondollar da tercih edebilirsin.

Kız İsteme

Kız İstemede Neler Yapılır?

Gösterişli çiçekler, süslü ve lezzetli çikolatalar alındığına göre damat adayına ve ailesine yol göründü demektir!

Öncelikle kız istemeye çekirdek aile olarak mı gidilecek yoksa yanında olmasını istediğin birkaç kişiyi daha mı alacaksın buna karar vermek gerekiyor. Kalabalık bir kız isteme merasimi ortamın daha sıcak ve samimi olmasını sağlayabilir. Aynı zamanda kaç kişi gidileceği planlanırken, gelin adayının evinin genişliği de göz önünde bulundurulmalı.

Damat adayının ailesi gelinin evine gider. Önce sohbet edilir, herkes birbirinin halini hatrını sorar. Bu esnada gelin adayı ve arkadaşları mutfakta Türk kahvesi pişirmeye başlarlar. Gelin tarafından kahveler sunulur. Kahvelerin ikramına yaşça büyük kişilerden başlamak gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır. Sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder.

Kız İsteme

Kız İstemede Ne İkram Edilir?

Kız isteme merasiminde sunulacak ikramlıklar yöreden yöreye değişebilir. Ancak en temel olanları Türk kahvesi ve çaydır. Yiyecek olarak daha çok atıştırmalıklar sunulur: Börek, poğaça, kek, zeytinyağlı sarma, kurabiye, salatalar gibi.

Bazı bölgelerde ise direkt olarak sıcak yemek sunulabilir. Pilav, et ve salata üçlüsünden oluşan yemeğin yanında salatalar ve zeytinyağlılar ikram edilir. Yemekten sonra ise tatlı servisine geçilir.

Kız isteme için yapılan hazırlıklar, aileyi yorabileceği için bu ikramlıkları dışarıdan sipariş etmek mantıklı olacaktır.

Kız İsteme Tepsisi

Kız isteme tepsisi deyince karşımıza iki seçenek çıkıyor. İlk olarak kız isteme kahve tepsisinden bahsedelim. Bunun için evdeki herhangi bir şık tepsi değerlendirilebilir. Yani gümüş veya altın rengindeki tepsiler daha sık kullanılsa da illa bu renkleri tercih etmek zorunda değilsiniz.

Asıl ihtiyaç duyulan ve özenilmesi gereken ürün ise yüzüklerin sunulacağı tepsi oluyor! Yüzük tepsileri, dışarıdan bir firmaya yaptırılabileceği gibi gelin adayı tarafından da hazırlanabilir. Elbiseye, süslemelere göre tepside kullanılacak renkler belirlenebilir.

Kız İsteme

Tepsi seçiminde sana rehber olacak bir yazımız var: Nişan Tepsisi Seçiminizi Yaptınız mı?

En Yaygın Kız İsteme Adetleri

Özellikle büyük şehirlerde artık kız isteme merasimi hem tanışma hem de söz kesme olarak yapılıyor. Her gelenek gibi kız isteme merasimi de yörelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Gelin evini de damat ve ailesini de kapsamlı bir hazırlık bekliyor. Bu güne aileler karar verir. Kız tarafının yaptığı hazırlık ikram edilecek yiyeceklerden olmalıdır. Kız isteme merasimi geleneklere göre akşam yemeğinden sonra yapılan bir ziyarettir. Bu nedenle ağır yemekli bir ikrama gerek yok.

İsteme anından önce gelin kahve pişirir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir. Kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması adettendir.

Damadı test etmek adına uzun yıllardır yapılan gelenek ise kahvesine tuz atmaktır. Verdiği tepkiye göre aileden de geçer notu alabilir. Eğer kötü bir tepki verirse, kahveyi beğenmediğini belli ederse damat için pek hoş dakikalar yaşanmayacak demektir.

Gelin, kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtmalıdır. Kahvelerden yudumlar alınır alınmaz, beklenen konuşma damadın aile büyüklerinden biri tarafından gerçekleştirilir.

Kız isteme konuşmasını yapan aile büyüğü, yüzükleri birbirine bağlayan kurdeleyi de keser ve merasim tamamlanmış olur. Daha sonra kurdelenin kalan kısımları evdeki bekarlara kısmet getirmesi açısından onlara küçük parçalar halinde yutturulur.

Kız İstemede Ne Giyilir?

Kız isteme elbisesi seçerken gelin adayları rahat hareket edebilecekleri modellere yönelmeliler. Seçilecek elbise, hem rahat hareket edebilmeli hem de şıklıklarından ödün vermemeli! Ayrıca kız isteme esnasında siyah gibi koyu renklerin yanı sıra daha çok pastel tonlara sahip olan elbiseler tercih edilebilir.

Erkekler ise kız isteme kıyafeti olarak takım elbiseden vazgeçmemeliler.

Kız İsteme Elbisesi

Galerideki modellerden de ilham alabilirsin: Hem Rahat Hem Şık 20 Zarif Söz Elbisesi

Kız İsteme Konuşması Nasıl Olur?

Müstakbel gelin adayı kahveleri dağıttıktan sonra damadın babası ya da başka bir aile büyüğü söze girer ve “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz” der. Tabii kız isteme sözleri, söyleyen kişiye göre istediği gibi süslenebilir. Konuşmanın tamamen doğaçlama olarak gerçekleşmesi iki tarafın da kasılmaması açısından önemlidir.

Erkek tarafının bu isteğine kız tarafının aile büyüğü, “Gençler kendi aralarında anlaşmış, bizlere de hayırlısı demek düşer. Hayırlı olsun” der. Kızı isteyen aile büyüğü söz yüzüklerini çıkarır ve yüzükleri çifte takarak kurdeleyi keser. Ardından da gelin ve damat adayı aile büyüklerinden başlayarak sırayla el öper ve söz çikolatası ikramı yapılır.

Kız İsteme

Kız isteme töreni hakkında bilmen gereken her şeyi anlattık. Son olarak şunu söylemeliyiz: Bu süreç evliliğin en heyecanlı ve telaşlı aşamalarından biri. Mümkün olduğunda stressiz ve rahat olmanda fayda var. Anın tadını çıkarmayı unutma!

Peki kız istemeden başlayıp balayına kadar devam eden düğün sürecinde toplam harcamanız ne kadar olacak? Şimdiden incelemende fayda var: A’dan Z’ye Düğün Masrafları