Prenses Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Gelinliğinin silüetini belirleyecek olan etek kesimidir. Bu yazıda da prenses kesim gelinlik ile ilgili aklına gelebilecek tüm bilgileri bulacak, yazının sonuna geldiğinde istediğinin bu olup olmadığından emin olacaksın! Prenses gelinlik nedir? Çeşitleri nelerdir? Kimler tercih etmeli? Hepsi bu yazıda!

prenses kesim gelinlik

Prenses Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

“Prenses kesim”, A kesim, düz kesim ve balık kesim gibi, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

Kabarık gelinlik ve balo tipi gelinlik olarak da bilinen prenses gelinlik, belden itibaren hacim ve hareket kazanan, kabaran hatta kimi örneklerinde taşan gelinlik modellerine denir.

Bu kesim, belden kabararak basenleri ve kalçayı en iyi şekilde gizler, beli ön plana çıkararak zarifçe vurgular.

Prenses kesimde önemli olan eteğin başlangıç noktasıdır. Aslında ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olması önerilir.

Fakat belin inceliğine kalınlığına, bacak boyunun uzunluğuna kısalığına göre etek kesiminin başlangıç noktası yani bel bölgesinin konumu ayarlanabilir.

Prenses Model Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Prenses model kabarık gelinliklerin bel ve etek kesimine göre farklı alternatifleri vardır.

Bel Kesimine Göre Prenses Gelinlik Modelleri

Tam bel prenses gelinlik modelleri eteğin tam olarak belden kesildiği modellerdir.

prenses kesim gelinlik

Düşük bel prenses gelinlik modeli ise eteğin bel ve kalçanın arasında bir yerden kesildiği tasarımlardır.

prenses kesim gelinlik

Etek Kesimine Göre Prenses Gelinlik Modelleri

Tam daire olan etek kesimine sahip kabarık prenses gelinlik modelleri kuyruksuz olarak adlandırılır.

prenses kesim gelinlik

Hafifçe arkaya doğru U yaparak uzanan etek kesimine sahip kabarık gelinlik modellerine ise U kuyruklu prenses gelinlik modelleri denir.

prenses kesim gelinlik

Kuyruklu gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Olabildiğince uzun ve tam kuyruklu eteklere sahip tasarımlar ise uzun kuyruklu prenses gelinlik modelleri olarak isimlendirilir.

prenses kesim gelinlik

Şu tasarımlar da ilgini çekebilir: Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Prenses Kesim Gelinlikler Kimlere Uygun?

Kabarık prenses model gelinlikler, düğününde prenses edasıyla süzülmek isteyen, gösterişi seven, romantik gelin adayları için uygundur diyebiliriz.,

Prenses etek kesimi olan kabarık model gelinlikler özellikle kalça bölgesini kamufle etmek isteyen gelin adaylarının kurtarıcısı diyebiliriz. Prenses gelinlik kimlere yakışır diye sorarsan; armut vücut tipindeki tüm gelin adaylarına deriz. Bu kesimle kalça bölgeni gizlerken belini vurgulayarak oldukça zarif görüneceğinden emin olabilirsin.

Örneğin; uzun boylular için ne yapılabilir bir bakalım. Uzun boylu gelin adaylarının bacak boyları da uzun olduğu için, etek kesimine tam bel kısmından değil, bir parça daha aşağıdan başlayarak çözüm üretilebilir. Böylece bacak boyu üst bedene göre daha orantılı hale getirilir ve bu tip bir gelinlik için daha doğru bir proporsiyon yakalanmış olur.

prenses kesim gelinlik

Prenses kesim bir gelinlik giymek isteyen, üst bedeni ince ve küçük göğüslü gelin adayları ise göğüslerini dolgun göstermek için drapeli prenses gelinlik modeli tercih edebilirler.

Aynı zamanda kol yapısı ince olan ve bundan hoşlanmayan gelin adayları da takma kol, düşük kol, truvakar kol, karpuz kol gibi kabarık ya da
parça kol yardımıyla bu şikayetlerinden kurtulabilir. Böylece zayıflıklarından şikayet etmelerine gerek kalmaz ve hem daha şık hem de bir beden büyük gösterirler.

prenses kesim gelinlik

Peki, belden kabarık gelinlik modellerini giymek için ille de ince belli mi olmak lazım diye soran, bel bölgesi geniş gelin adayları varsa hemen söyleyelim. Elma vücut tipine sahipsen ve hayalinde prenses kesim bir gelinlik giymek varsa, beli V kesim gelinlik modelleri üzerinde, kendi vücut özelliklerine göre ufak dokunuşlar yaptırabilirsin.

Eteğin kesim bölgesini V şeklinde modelize ederek karın bölgeni kamufle edebilirsin. Bask bel de denilen önü V kesimli gelinlik modellerinden seçerek prenses kesim bir gelinlik giyebilirsin.

prenses kesim gelinlik

Vücut tipini tam olarak tanımıyor, hangi forma girdiğine emin olamıyor ve sana uygun gelinlik modeli önerilerini merak ediyorsan, Vücut Tipine Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızı okumanda fayda var.

Prenses Gelinlikler Hangi Yakalarla Uyumlu?

Prenses kesim kabarık etekler genellikle straplez yaka gelinlik modelleri ile tercih edilir. Gelinliğin belden aşağısı son derece baskın ve kabarık olduğu için yaka modelinde genel olarak sade bir tarzı benimsemen gerekir.

Özellikle drapeli straplez gelinlik modelleri prenses kesim etekli seçenekleriyle en yeni trendler arasında. Prenses kesim straplez yaka ve kalp yaka gelinliklerin, işlemesiz, sade modelleri ünlü tasarımcıların en yeni koleksiyonlarında karşımıza çıkıyor.

prenses kesim gelinlik

Prenses kesim V yaka gelinlikler de özellikle küçük göğüslü gelin adayları için ideal seçeneklerdir.

prenses kesim gelinlik

V yaka gelinliklerle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Eğer omuzlarını olduğundan geniş göstermek istiyorsan prenses kesim düşük omuz gelinlikleri tercih edebilirsin.

prenses kesim gelinlik

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsin: Düşük Omuzlu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Prenses Gelinlik Kumaşları Hangileri?

Prenses kesim gelinlik kumaşları etek tül olmak kaydıyla, üst bedende dantel, saten, ziberlin, organze olarak tercih edilebilir. Prenses kesimler, bele kadar oturan modeller olduğu için üst bedende taş işlemeler de şık duracaktır.

Meraklısı için şu yazımızda gelinlik kumaşlarıyla ilgili her detayı anlattık: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri

Prenses Kesim Gelinlik Giyenler Nasıl İç Çamaşırı Tercih Etmeli?

Gelinlik içine giyilecek çamaşır aslında gelinliğin alt ve üst kesimleriyle ilgilidir. Prenses kesimlerde belinden aşağısı kabarık olacağı için kalçalarını boşu boşuna sıkmana ve tam korse kullanmana gerek yok. Bunun için korsen belinde yani etek kesim yerinde bitebilir.

Seçim yaparken yaka modelini de göz önünde bulundurman gerekse de prenses kabarık gelinlik modelleri için çamaşırlı tam korse yerine straplez ve belde biten yarım korselerden tercih edebilirsin. Sadece beli saran kendinden korseli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Şu yazımızda daha fazlasını bulabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Prenses Gelinlik için Duvak Modelleri Neler?

Aklındaki gelinlik modelleri prenses kabarık tasarımlarsa bu gelinliklerle duvak seçimini belirleyecek en önemli şeyin gelinliğin etek kesimi ve uzunluğu olduğunu bilmelisin.

Prenses gelinlik duvak modelleri içinden; tam kuyruklu uzun eteklerde 3 metre ve üzerinde royal tipi duvaklar uygun olacaktır. Hafifçe arkaya doğru U çizerek uzanan eteklerde yine uzun royal ya da katedral tipi duvaklar çok hoş görünür.

Kuyruksuz tam daire şeklindeki eteklerde ise royal ve katedralden daha kısa olan şapel tipi duvakları öneriyoruz.

prenses kesim gelinlik

Tercih edebileceğin duvak modelleriyle ilgili detaylı bilgiyi “Duvak Şekilleri” başlıklı yazımızda bulabilirsin.

Prenses Kesim Gelinlikler Hangi Mekanlarda Giyilir?

Düğün mekanına uygun gelinlik seçimi yaparken göz önünde bulundurman gereken en önemli şey, mekanın büyüklüğü, atmosferidir.

İşte bunları bir arada düşününce prenses kesim gelinlikleri özellikle balo salonlarında evlenecek gelin adaylarına öneriyoruz. Otel düğünlerine, yalı, saray, kasır gibi tarihi mekanlara daha çok yakışacak çok kabarık gelinlik modelleri, ihtişamlı mekanların gelinlikleridir diyebiliriz.

Düğün mekanının büyük, organizasyonun ihtişamlı olduğu düğünlerde kendini gösteren ve bir hacim kaplayan kabarık gelinlikler daha ideal. Bu mekanlarda taşlı prenses gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

İster tamamı taşlı kabarık gelinlik modellerini seçebilir istersen de sadece üst kısmı taşlı tasarımlardan giyebilirsin.

Prenses Gelinlik Giyen Ünlüler

Ünlü gelinler arasından prenses gelinlik giyen isimlere de göz atalım.

Ezgi Eyüboğlu Gelinlik Modeli

Tarihi mekan düğünü yapan Ezgi Eyüboğlu’nun kolları dantelli prenses gelinlik modelleri arasından seçtiği bisiklet yaka gelinliği Elie Saab imzası taşıyordu. Eyüboğlu, kollarındaki ve yakasındaki dantel detaylar ve gelinliğin gövdesindeki çiçek aplikelerle de gayet asil duruyordu.

prenses kesim gelinlik

Ünlü isimlerin tercih ettiği gelinlik modellerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Hatice Şendil Gelinlik Modeli

Oyuncu Hatice Şendil ve meslektaşı Burak Sağyaşar, 5 yıllık birlikteliğin ardından birlikte rol aldıkları dizinin setinde başlayan aşklarını nikah masasına taşımıştı. Şendil’in seçimi askılı prenses gelinlik modelleri arasından tül etekli bir tasarım olmuştu.

prenses kesim gelinlik

Angelababy Gelinlik Modeli

Çinli Süperstar Angelababy, Huang Xiaoming ise 2015 yılında evlendi. Angelababy’in düğününde giydiği ve beş ayda hazırlanan Dior imzalı gelinliğin, 31 milyon Dolar’lık fiyatı ile dünyanın en pahalı gelinliği olmuştu.

prenses kesim gelinlik

Victoria Swarovski Gelinlik Modeli

Dünya kristal devi Swarovski’nin varisi Victoria Swarovski’nin, yatırımcı sevgilisi Werner Mürz ile evlenirken giydiği kristallerle süslü gelinliği en gösterişli ve en güzel prenses gelinlik modelleri arasında diyebiliriz.

Swarovski’nin gelinliğinin 1 milyon Dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı gelinlikleri arasında olduğunu da söyleyelim.

prenses kesim gelinlik

Prenses Kesim Gelinlik Modelleri!

Straplez, V yaka, kalp yaka, tül, dantel, taş işlemeli, uzun kollu… Gelinlik firmalarının birbirinden farklı kabarık gelinlik modellerini inceleyip, ilgini çeken modeller için firmalarla iletişime geçebilirsin.

pınar bent gelinlik


Pınar Bent

Pınar Bent

Firmayı İncele

 

vipgelinlik


Vipgelinlik

Vipgelinlik

Firmayı İncele

 

white house

 

Zümra Bridal

 

sude yağmur

 

zümrüt gelinlik

 

prenses kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

 

Vianna Wedding Dress

 

miry may bridal

 

piraye by sevil özcan

 

Prenses kesim gelinlik modelleri hakkında tüm detayları ve bu tasarımları bulabileceğin birbirinden iddialı ve profesyonel gelinlik firmalarına yer verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Sen daha detaylı bir araştırma yapmak için tüm şehrindeki gelinlik firmalarını inceleyebilirsin. Prenses model gelinlik fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için firmalarla iletişime geçebileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele