Nikah İçin Gerekli Belgeler

Evlilik hazırlığı sürecinde en merak edilen konulardan biri resmi nikah işlemleri. Resmi nikah başvurusunun nasıl yapılacağından, nikah için gerekli belgeler nelerdir ve nikah işlemleri kaç gün sürer gibi soruların yanıtlarına kadar tüm detaylar bu yazıda!

nikah için gerekli belgeler

Resmi Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? (Evlilik İçin Gerekli Belgeler)

 • Evlenme beyannamesi

 • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi

 • Vesikalık fotoğraf

 • Evlilik sağlık raporu

Bu belgelerle ilgili bilinmesi gereken detaylara da değinelim:

►Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi çiftlerin resmi nikah talebini gösteren ve doldurmaları gereken bir form. Başvurulan belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenleniyor.

Evlenme beyannamesi nereden alınır?: Nikah dairesinden müracaat sırasında verildiğini belirtelim.

►Nüfus Cüzdanı

Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanının mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekiyor.

Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim ediliyor. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep isteniyor. Sürücü belgesi ise kimlik olarak kabul edilmiyor.

►Vesikalık Fotoğraf

İstenen fotoğraf sayısı belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Peki nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak edenler için, renkli, ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim.

Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır

►Nikah Sağlık Raporu

Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporu. Eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması ve evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir? Eşlerin kan tahlili yaptırması ve akciğer filmi çektirmesi gerekiyor. 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla evlilik öncesi SMA testi de çiftler için zorunlu hale getirildi.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu, kişinin bağlı olduğu aile hekimliğinden alınabiliyor. Özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor.

Eşler tetkikleri dilediği yerde yaptırabilir ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

Evlilik sağlık raporu ücreti nedir?: Aile hekiminden alınan raporun ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim.

Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi nedir? Raporun, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerliliği bulunuyor.

Evlilik sağlık raporuyla daha fazla bilgiye şu yazımızda yer verdik: Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Hangi Testler Yapılır?

►Diğer Belgeler

Birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, yukarıda saydığımız belgeler yeterli oluyor. Çünkü birçok bilginin belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor.

E-devlet sistemine henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Saydığımız belgelere ek olarak; 
-İkametgah belgesi,  
-Nüfus kayıt örneği, 
Evlenme ehliyet belgesi gibi belgeler de istenebiliyor.

Bu yüzden başvurudan önce ilgili belediye ile gerekli belgeleri öğrenmek için iletişime geçmekte fayda var.

İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

İkamet edilen yerin dışında evlenmek, yabancı uyruklu evlilik ya da küçük yaşta evlenmek gibi bazı özel koşullar, bu standart belgelerin yanı sıra, özel durumu belirten belgelerin de dosyaya eklenmesini gerektirebiliyor.

Nikah başvuruları, evlendirme memurluklarına, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerekebiliyor.

2020 yılının Aralık ayında kadar bu belgenin alınması şarttı. Ancak İçişleri Bakanlığı bu tarihte belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi.

Uygulamaya yeni geçilmesi nedeniyle izin belgesi şartı belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. 2022 yılı içinde izin belgesinin tamamen kaldırılacağını da belirtelim.

Evlenme izin belgesi nereden alınır?: Çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçeye bağlı belediyeden alınması yeterli olacaktır.

Evlilik işlemlerine dair sık sorulan soruları incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabiliyor. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, Türk evlendirme memuru önünde evlenebiliyor.

Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkili oluyor.

Yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler ise şöyle:

 • Evlenme ehliyet belgesi

 • Doğum belgesi

 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi

►Evlenme Ehliyet Belgesi

Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.

►Doğum Belgesi

Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye’de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.

►Pasaport

Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.

Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli tüm belgeleri ve detayları şu yazımızdan inceleyebilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

Yurt dışında evlenmek gibi bir hayalin varsa ya da bu konuda bir zorunluluk söz konusuysa yurt dışında nasıl evlenilir, yurt dışında evlenmek için gerekli belgeler nelerdir gibi soruların yanıtını videomuzda bulabilirsin.

Peki bir düğün ne kadara mal olur, biliyor musun? İşte cevabı: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmak İçin Belgeler

Gelin adayı, bir talebi ve beyanının bulunmaması halinde evlendikten sonra eşinin soyadını alıyor.
Halk arasında “kızlık soyadı” olarak da bilinen, kadınların, evlenmeden önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilmesi talep edilmesi halinde mümkün.

Bunun için;

Evlilik işlemleri sırasında belediye evlendirme memurluğuna, yazılı olarak başvurulması gerekiyor. Böylece kadın, kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabiliyor.

Kızlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurması gerekiyor.

Evlenmeden önceki soyadını da kullanmak için evlendikten sonra da başvuruda bulunabilirsin. Bu durumda, isteğini, evlendikten sonra kimliğini yenilerken, kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan edebilirsin.

Evlendikten sonra yalnızca evlenmeden önceki soyadını kullanmak istersen de bunun için evlendikten sonra bir dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açman gerekiyor.

evlenmeden önceki soyadını kullanmak

Kimlik yenilemek gibi evlendikten sonra yapman gereken resmi işlemleri biliyor musun? Şu yazımızdan öğrenebilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Mal Ayrılığı Rejimi Belgeleri

Evlilikle ilgili en merak edilen konulardan biri de eşler arası mal paylaşımını ilgilendiren, evlilik sözleşmesi olarak da bilinen ‘yasal mal ayrılığı rejimi’ uygulaması.

Mal ayrılığı rejimi nedir dersen bu uygulama, eşler arasında, mal paylaşımı ya da mal ayrılığı gibi, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır.

Halk arasında “mal ayrılığı rejimi” ya da “mal ayrılığı sözleşmesi” de denilen bu uygulama evlenmeden önce ya da sonra yaptırılabilir. Ancak evlenmeden önce yaptırmak isteyen çiftler için, hangi mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmeleri gerektiğini söyleyelim.

Evlilik sözleşmesiyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

18 yaş altı evlilik

Resmi nikah için kimlerin şahit olabileceğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Nikah Şahidi Kimler Olabilir? Kimler Olamaz?

2022 Nikah Ücreti Nedir?

Nikah dairesine gitmeden önce nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin; İstanbul’da 2022 işlem ücreti;

 • Hafta içi: Nikah salonu ücreti ortalama 400-500 TL
 • Hafta sonu: Cumartesi ve pazar ile tatil günleri gerçekleşen nikahlar için ise 600-800 TL civarında.
 • Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliyeti gibi masrafları da kapsıyor.
 • Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin web sitesinden ya da telefonla öğrenebilirsin.

  6- Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Evlilik için gereken belgeler bu şekilde. Peki bu belgeler ile nikah tarihi almak için başvuru nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:

  ►Nikah İçin Nereye Başvurulur?

  Nikah başvurusu için 3 farklı adres bulunuyor:

  Evlendirme Daireleri: Nikah günü almak için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapılıyor.

  Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse ve eğer belediye talep ederse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor.

  Müftülükler: 2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor.

  Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

  Köy Muhtarlıkları:Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor. Çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor.

  Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.

  ►Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

  Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuruda bulunabilirsiniz.

  ►Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

  Nikah işlemleri dosyasının, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

  nikah-islemleri-kac-gun-surer

  ►İddet Süresi Nedir?

  Daha önce evlenip boşanmış bir kadınsan nikah işlemlerinin süresi iddet süresine göre uzayabilir. Boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor.

  Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.

  ►Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

  Yıldırım nikahı, halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde gerçekleşmiyor. Nikah günü alırken evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtirsen, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün.

  Hızlı nikah olarak da bilinen ve yıldırım nikahının günümüzde uygulanan bu haliyle ilgili detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Evlilik işlemleri için gerekli belgeleri ve başvurunun nasıl yapılacağına dair anlatacaklarımız bu şekilde. Bu belgelerin başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Senin de evlilik başvurusuyla ilgili soruların varsa yorum olarak yazabilirsin.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul