Kum Saati Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücut tipleri içinden kum saati vücut tipine sahipsen dünyanın en güzel ve biçimli vücutlu insanları arasındasın demektir. Kum saati vücut ölçüleri eşit ve kusursuza yakındır. Peki, sen gerçekten kum saati vücut tipinde misin? Anlamanın yolu ve vücuduna göre gelinlik seçiminin ipuçları bu yazıda!

kum saati vücut tipi

Kum Saati Tipi Nedir?

Kum saati vücut tipi nedir sorusunun cevabı; en ideal vücut tipidir. Simetrik omuzlar ve kalçalar, dolgun göğüsler, incecik bel ve kusursuz bacaklar görüyorsan, kum saati vücut tipine sahip olduğunu söyleyebiliriz. İsminden de anlaşılacağı gibi silüetin kum saatine benzer. Üst ve alt yani göğüs ve kalça eşit, tam ortası yani bel incecik olur.

kum saati vücut tipi

Kum Saati Fizik Nasıl Anlaşılır?

Belden oturtmalı bir elbise, düşük bel pantolon, mini etek, uzun etek, kalem etek, kabarık etek, kayık yaka, V yaka gibi aklına gelebilecek her tür yaka ve modellerin hepsi sana yakışıyorsa kum saati vücut tipinde olduğunu anlarsın.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kum Saati Vücut Ölçüleri Nedir?

En ideal kum saati vücut tipi ölçüleri 90-60-90’dır. Tam bir model gibi kusursuz ve biçimli!

Göğüs: 90 
Bel: 60  
Kalça: 90

Tabii kum saati vücut şeklinde önemli olan eşitlik olduğu için 88-58-88 de, 94-60-94 de ya da 104-64-104 ölçülerinde de olsan kum saati olabilirsin. Rakamlar değişse bile oranlar eşit olduğu sürece tartışılmaz bir kum saati kadını olursun. En önemli ayrıntı ise bu vücut formuna sahip kadınlar kilolu bile olsalar her daim endamlı görünürler çünkü vücut ölçüleri orantılıdır.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kum Saati Vücut İçin Uygun Gelinlikler

Sana yakışmayacak bir gelinlik olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz! A kesim, balık form, V yaka, yırtmaçlı ya da iki parçalı gelinlik modelleri hepsi adeta kum saati gibi bir vücut için ideal. Çünkü tasarımcıların ya da terzilerin kullandıkları ayarlanabilir prova mankeninin ölçülerine sahipsin. Senin gelinlik seçimin düğün mekanı, mevsim ya da hayallerin gibi faktörlere göre değişecek.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey 

Hayallerinde tül ve dantel prenses kesim, gösterişli bir gelinlik varsa tabii ki onu giymelisin. Fakat bize sorarsan her gelinin kolay kolay giyemediği balık kesim gelinliklerden giymelisin.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Birbirinden şık balık gelinliklere göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Balık Kesim Gelinlik Modelleri

Kalçaları Öne Çıkart

Orantılı vücut hatlarını öne çıkarabileceğin tasarımlarla iddialı tarzını ortaya koyabilirsin. Örneğin; kalçalarını öne çıkartan dar kesim balık formlu gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Adım atma kolaylığı istersen yarım balık kesim gelinlik de tercih edebilirsin.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Hem İddialı Hem Gizemli Ol!

Balık kesim gelinlik modeli giyerken biraz da gizemli olmak istiyorsan; kış aylarında uzun kollu, ilkbahar yaz aylarında da truvakar kollu kayık yaka gelinlik giyebilirsin. Önden bakıldığında mütevazı bir kum saati formuna uygun gelinlik gibi dursa da uzun bir balık kuyruğu sırt dekoltesiyle birleştirerek gizemli olduğun kadar seksi bir görüntü de yaratabilirsin.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Sırtı açık tasarımlar ilgini çekiyorsa şu galerimize de bakabilirsin: Sırt Dekolteli Gelinlik Modelleri

Minimalist Görün

Eğer hem trendlere uygun hem de zarif bir görünüme sahip olmak istersen sade balık gelinlikleri tercih edebilirsin. İşlemesiz kumaştan, sade, kayık yakalı dar kesim tasarımları tercih ederek trendlerle uyum yakalayabilirsin.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

En zarif tasarımlar için şu galerimize bakabilirsin: En Zarif Gelinlik Modelleri

Kalça İçeri Göğüs Dışarı

“Kalçalarım da harika ama ben dekolte insanıyım!” dersen V yakalı, kalp yaka straplez ya da derin japone yaka bir gelinlik tercih etmelisin. Bu saydığımız 3 yaka da her etek kesimine uyum sağlayacağı için gelinlik etek kesimin konusunda özgürsün!

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Vücut tipine göre gelinlik seçimine dair ipuçları için şu yazımıza göz atabilirsin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Kum Saati Vücut Tipindeki Ünlüler

En ideal vücut tipi ünlülerinin herkesin imrenerek baktığı, kum saati vücuda sahip olan ünlülerdir.

Örnek vermek gerekirse tam bir Akdeniz kadını olan Monica Belluci:

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kıvrımlı hatları ile seksiliğini tüm dünyanın kabul ettiği Marilyn Monroe’yu kum saati vücut tipindeki ünlüler arasında sayabiliriz.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kum saati vücut tipine sahip gelin adayları için doğru gelinlik seçimine dair ipuçlarını paylaştık. Sırada sana uygun gelinliği bulmak var! Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarını, sana uygun özelliklere göre filtreleyebilir, senin için ideal tasarıma kolaylıkla ulaşabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele