Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücudunu dikdörtgen şekline benzetiyor ve genel anlamda sana ne tarz kıyafetlerin yakışacağını kestiremiyorsan ya da dikdörtgen vücut tipi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan; olman gereken en doğru yerdesin! Hazırsan vücut tipine uygun gelinlikten ideal ölçüye kadar tüm ayrıntıları anlatacağız!

dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen Vücut Tipi Nedir?

Normal ya da küçük göğüsler, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel görünümüne sahip vücuda dikdörtgen vücut tipi deniyor. Sütun gibi kol ve bacakları da unutmayalım! Bu vücut şekli ayrıca gazete, kare ve dörtgen vücut tipi olarak da adlandırılıyor.

dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen Vücut Tipine Sahip Olduğunu Nasıl Anlarsın?

En çok düşük bel olsa da her tip pantolon en çok sana yakışıyorsa, düz kesim elbiselerle belden oturtmalı elbiselere göre daha güzel görünüyorsan, iki parçalı elbiseler favorinse ve askılı atletler ile yüzücü tipi üstler en çok sana yakışıyorsa sen dikdörtgen vücut tipindesin demektir.

dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Daha net ifade etmemiz gerekirse aynaya baktığında omuz, göğüs, bel ve kalçaların eşit ölçüdeymiş gibi görünüyorsa ve varla yok arası bir bel kıvrımın olsa da görüntüyü değiştirmiyorsa kesinlikle dikdörtgen vücut tipine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Vücut tipini bilmiyorsan ve gelinlik seçimine dair ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsan şu yazımıza da bakabilirsin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Dikdörtgen Vücut Tipinin İdeal Ölçüleri

İdeal vücut ölçüsünün 90-60-90 olduğunu düşünerek dikdörtgen vücut tipinin ideal ölçülerinin şöyle olduğunu söyleyebiliriz:

Göğüs: 88 – Bel: 70 – Kalça: 88

Tabii bunlar ideali, sen 84-67-89 ya da 82-72- 86 gibi ölçülerle de olabilirsin. Dikdörtgen vücut tipine sahip olup olmadığını hesaplamasını yaparken dikkat etmen gereken şey bel, kalça ve göğüs ölçülerinin birbirine yakın olup olmadığıdır.

Dikdörtgen Vücut Tipine Uygun Gelinlikler

İşte burada olmanın sebebi! Dikdörtgen vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir? Hemen anlatalım!

Bel Kıvrımı Yaratan Gelinlikler

Dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği bel kıvrımının olmamasıdır. Bu nedenle gelinlik seçiminde ihtiyacın olan, bel kıvrımın varmış gibi bir illüzyon yaratacak tasarımlardır. Bunun için öncelikle üst ve altı geniş, belden oturan düz kesim gelinlik modelleridir
.

dikdörtgen vücut tipi

Son yılların en trend tasarımları arasında yer alan iki parça gelinlik modelleri de tam senlik! Bel bölgeni açıkta bırakan, etek bölgesi A açılımlı tasarımlarla belinin olduğundan ince görünmesini sağlayabilirsin.

dikdörtgen vücut tipi

Dilersen bel bölgesi dekolteli gelinliklerle de ihtiyacın olan kıvrımlı görünüme kavuşabilirsin. Gelinliğin iki yanındaki pencerelerle ince belli bir görüntü yaratabilirsin!

dikdörtgen vücut tipi

Sana uygun gelinliği bulabileceğin modaevlerini merak ediyorsan, deneyimli gelinlerin yorumlarına kulak ver: İstanbul’da Gelinlerin Favorisi Gelinlikçiler

Omuz ve Kalçaları Dengeleyen Gelinlikler

Dikdörtgen vücut tipine göre elbise modelleri de gelinlikler de omuzları vurgulamalı! Çünkü omuzlarını ne kadar öne çıkarırsan belin o kadar ince görünür. Bu noktada bilmen gereken, vücudunun üst kısmında yarattığın görüntüyü, alt kısmıyla dengelemek olmalı. Yani geniş omuzlu bir silüet oluşturacaksan gelinliğinin etek kısmı da kabarık olmalı. Böylece kum saati görünümü elde edebilirsin.

Omuzları öne çıkarmak için ilk olarak gelinliğinin yakasını seçelim. İlk önerimiz straplez gelinlikler. Kalp ya da düz straplez, ikisini de seçmekte özgürsün. Daha spor bir görünüm için halter yaka gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Düz bir gelinlik giymek istiyorsan da eteği ipek şifon kumaştan tasarlanmış V yaka robalı gelinlikler ile dengeli bir görünüm elde edebilirsin.

dikdörtgen vücut tipi

Dökümlü ve dramatik etekli gelinlik modelleri tercih ettiğinde çok fazla bel bölgesini vurgulayan bir biçimi olmadığı için bel şeklin daha güzel görünür. Ancak biraz daha ince belli görünmek istersen de kemerli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

dikdörtgen vücut tipi

Şu yazımız da bütçe planlamana yardımcı olabilir: Şehir Şehir Gelinlik Fiyatlarını Öğrenin

Güvendiğin Bölgelerini Öne Çıkar!

Düzgün kol ve bacaklarını da unutmayalım. Onları gölgede bırakmak istemiyorsan kısa kollu ya da askılı, yırtmaçlı gelinlik
modelleri arasından seçim yapabilirsin.

dikdörtgen vücut tipi

Dikdörtgen vücut tipi için en uygun dekolte bölgelerinden biri de sırttır. Çok derin olmayan sırt dekolteli gelinlik modelleriyle gizemli ve sekse bir görünüme de sahip olabilirsin.

dikdörtgen vücut tipi

Gelinliğini satın almak zorunda değilsin. Gelinlik kiralama hizmeti sunan firmalar için şu yazımızı inceleyebilirsin: İstanbul’da Kiralık Gelinlik Bulabileceğin Modaevleri

Dikdörtgen Vücut Tipideki Ünlüler

Gelinlik seçiminde ünlülerin gelinliklerinden de ilham alabilirsin!

Oyuntusuz zayıf bir vücut, düzgün bacaklar ile muhteşem omuzları düşününce aklına kim geliyor? Evet, tabii ki Cameron Diaz. Dikdörtgen vücut tipinin en ünlüsü hiç kuşkusuz Cameron Diaz’dır. Bu nedenle ünlü ismin, sıklıkla düz ve kalın kemerli elbiselerle kıvrımlı bir görüntü yarattığını söyleyebiliriz.

dikdörtgen vücut tipi

Cameron Diaz kadar belirgin olmasa da Natalie Portman da dikdörtgen vücut tipine sahip ünlüler arasında. Ünlü isim belini ince gösterecek tasarımlarla görünmeyi sıklıkla tercih ediyor.

dikdörtgen vücut tipi

Nicole Kidman ve hafif oyuntulu bir bele sahip olarak kaideyi bozmayan Gwyneth Paltrow da dikdörtgen vücut tipine sahip ünlülerden olduğunu söyleyebiliriz.

Dikdörtgen vücut tipindeki gelin adaylarının, doğru gelinlik seçiminde yardımcı olacak ipuçlarına değindik. Sırada sana uygun gelinliği bulmak var! Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarını, sana uygun özelliklere göre filtreleyebilir, senin için ideal tasarıma kolaylıkla ulaşabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele