Balık Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Balık gelinlik modellerinin ne kadar etkileyici göründüğünü anlatmaya gerek yok herhalde. Ama bu gelinliklerin kimler için uygun olduğundan da bahsetmek gerekir. İddialı gelinlerin tercihi balık kesim gelinlik nasıl olur, çeşitleri nelerdir, kimler giymeli? Yanıtlar yazıda!

balık gelinlik modelleri

Balık Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

Gelinlik kesimleri arasında en etkileyici ve iddialısı balık model gelinliklerdir. “Balık kesim”, gelinliğin etek ve bel bölgesine yani alt bedenine bağlı olarak tanımlanan gelinlik etek kesimidir.

Bu tasarımlar, vücudu saran dar bir kesime sahiptir ve etek kısmı diz hizasından itibaren genişleyerek iner. Denizkızı ve balık diye iki farklı şekilde de ifade edilir.

Bu gelinlikler ile yürümek zor olduğundan genellikle balık tarlatanlar ile birlikte kullanılır ve rahat hareket imkanı sağlanır.

Balık Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Balık tipi gelinlik modellerinin etek kesimine göre tam balık ve yarım balık gelinlikler olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Tam Balık Gelinlikler

Tam balık gelinliklerin en belirgin özelliği vücudu dizlere kadar sımsıkı sarmalarıdır. Dize kadar sıkıca tüm vücuda oturan gelinlik, dizlerden sonra denizkızı kuyruğu gibi genişler.

Bu model hatları kum saati formuna soktuğu için olabilecek en iddialı ve zarif gelinlik modelidir diyebiliriz.

balık gelinlik modelleri

Yarım Balık Gelinlikler

Yarım balık gelinlik modelleri ise vücudu dize kadar değil, kalçanın bitişine kadar sımsıkı saran modellerdir. Tam balık gelinliklere göre kullanımı ve hareket etmesi daha kolay bir modeldir.

balık gelinlik modelleri

Tam balık ve yarım balık kesim gelinliklerin nasıl bir formu olduğunun üzerinden geçtik. Balık form gelinliklerin en çok tercih edilen türleri arasında sırt dekolteli, uzun kollu, dantelli balık model gibi seçeneklerini de yaygın olarak görebilirsin.

Balık Kesim Gelinlik Modelleri Hangi Vücut Tiplerine Uyar?

Balık model gelinlikler ne yazık ki her vücut tipine uygun değildir. Genel olarak ince yapılı uzun boylu gelin adaylarına uygun olsa da tam ve yarım olmak üzere de vücut tipi tercihinde değişkenlik gösterirler.

Tam balık gelinlik kesimini genel olarak kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına öneriyoruz. Bu vücut formu en güzel, en gösterişli, en seksi, en orantılı vücut tipi olarak bilinir.

Geniş omuzlara, gösterişli bir göğüs bölgesine, incecik bir bele, göğüs genişliğinde kalçalara işaret eden kum saati tipi şu meşhur 90-60-90 idealizminin temsilcisidir. Ölçüler farklı olabilir ama önemli olan orandır.

gelinlik modelleri balık

Eteğin takış yeri aşağıdan olursa bacak boyu bastırılır dolayısıyla uzun bacak gerektirir ama yukarıdan takılırsa kısa bacakları olduğundan biraz daha uzun gösterir.

Gövde boyunun bacağa göre daha uzun olduğu durumlarda bacak boyunu uzatmak adına korsajlı balık modeller tercih edilerek göğüs altına doğru çıkılabilir.

balık gelinlik modelleri

Kısa boylu gelin adayları bu modeli tercih edeceklerse genel olarak balık modellerin alt ve üst bölümlerinde aynı tipte kumaşın kullanılması daha doğru olacaktır.

Taşıması tam balık kesime göre daha kolay olan yarım balık gelinliklerini özellikle atletik vücut tipine sahip olanlara önersek de orta-uzun boylu, balık etli gelin adayları da bu modeli korse kullanarak tercih edebilir.

balık gelinlik modelleri

Sen de vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl yapılır diye merak ediyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Balık Gelinlik Modeline Uygun Kumaşlar Nelerdir?

Balık gelinlik kumaşları için özellikle malzemenin içinde bir miktar likralı olmasını öneriyoruz. Vücudu önemli ölçüde saracağı için hele de tam balık gelinliklerde kumaşın içinde likra olması sana hareket rahatlığı sağlayacaktır.

Bu tip gelinlikler için ipek tafta, ipek saten, organze gibi tok kumaşlar kullanılır. Ayrıca tül ve dantelli balık gelinliklerin de yine en çok tercih edilen tasarımlar arasında olduğunu söyleyelim.

balık gelinlik kumaşları

Meraklısı için şu yazımızda gelinlik kumaşlarıyla ilgili her detayı anlattık: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri

Balık Etek Gelinlik İçin Önerilen Duvak Modelleri Hangileri?

İhtişamlı, iddialı ve upuzun kuyruklu balık gelinlik modellerinden giyeceksen ve “Balık gelinlik duvağım da gelinliğim gibi gösterişli olsun, kuyruğumun peşi sıra salınsın” diyorsan şapel veya katedral tipi duvak takabilirsin. Duvağın boyunu gelinliğinin kuyruğunu geçecek şekilde yaptırmanda fayda var.

balık gelinlik duvağı

Fakat gelinlik modelinin hatlarını duvakla kapatmak istemiyorsan parmak uçlarında biten duvakları da tercih edebilirsin.

balık gelinlik duvağı

Kuyruklu tasarımlarla ilgili tüm detaylara göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Kısa kuyruklu bir balık gelinlik giyeceksen dirsek hizasında biten duvakları öneriyoruz. Zaten son yıllarda gelin adayları gece boyunca rahat etmek için bir uzun bir de kısa duvak takıyor ve uzun duvağı nikahtan sonra çıkartıyor.

balık gelinlik duvağı

Eğer mevsimsel ve mekansal uyumu yakalayabilirsen duvak yerine büyük beyaz bir şapka ya da saç aksesuarı da takabilirsin.

Tercih edebileceğin duvak modelleriyle ilgili detaylı bilgiyi “Duvak Şekilleri” başlıklı yazımızda bulabilirsin.

Balık Etek Gelinlik Modelleri İçin İdeal Yaka Tipleri Neler?

Balık gelinlikler en iyi uyumu askılı ve V yaka ile yakalasa da, bu aslında biraz üst bedene göre değişecek bir tercih olacaktır. Mesela omuzların geniş, göğüslerin küçükse straplez ve ince askılı balık gelinlik senin için daha doğru seçim olacaktır.

ince askılı balık gelinlik

Straplez gelinliklerin birbirinden şık örnekleri burada: Straplez Yaka Gelinlik Modelleri

Göğüslerin iri ise U ve V yakayı tercih etmelisin. V yaka gelinliklerin küçük hatta düz göğüslü gelinlerde daha şık göründüğüne dair bir ön yargı olsa da tasarımcılar büyük göğüslü gelin adayları için de derin V yaka öneriyor.

v yaka balık gelinlik

Balık gelinliklerde en etkileyici kombinasyonu derin V yakalı uzun kollu balık gelinlik ile yakalayabilirsin.

balık uzun kollu gelinlik

Yaka tipini nasıl seçeceğine karar veremiyorsan seni şöyle alalım: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Balık Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Gelinlik mi düğün mekanına göre seçilir, yoksa düğün mekanı mı gelinliğe göre seçilir? Genel kanı elbette gelinlik, düğün mekanına göre seçilir. Fakat hayalindeki gelinlik modelleri balık kesim gibi iddialı tasarımlarsa düğün mekanını gelinliğine göre seçebilirsin.

Eğer düğün organizasyon ihtişam dozu yüksekse, davetli sayısı fazlaysa, mekanın atmosferi görkemliyse gelinliğin bu ortam içinde kendini gösterebilecek hacme ve gösterişe sahip olmalı. Upuzun kuyruklu gelinlik modelleri yalılarda, saray ya da kasırlarda tercih edebilirsin.

Hem balık hem kabarık gelinlik modelleri de tarihi mekan ve otel düğünlerinde sıkça tercih çıkıyor. Üst kısmı dar, dizden kabarık balık gelinlik modellerinin bu mekanların ihtişamına ayak uydurması onları vazgeçilmez yapıyor.

Fakat eğer kısa kuyruklu ve sade balık gelinlik modelleri arasından seçimini yapacaksan bu tasarımların daha çok kulüp ve davet alanları için uygun olduğunu belirtelim.

Kumsal düğünü, tekne düğünü, kır düğünü gibi mekanlarda hareket alanını kısıtlayacağı için balık gelinlik giymeni önermiyoruz. Fakat ısrarla ben hem kır düğünü hem de balık gelinlik istiyorum diyorsan bu mekanlar için en güzel balık gelinlik modelleri ince kumaştan, kısa kuyruklu ve yarım balık tasarımlardır diyebiliriz.

Düğün mekanına göre gelinlik seçimine dair önerilerimiz için şu yazımıza da bakabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Balık Kesim Gelinlikle Nasıl Bir İç Çamaşırı Giymeliyim?

İç çamaşırı seçimin tam ya da yarım balık tercihine göre değişecektir. Eğer vücudu kalça bitimine kadar saran ve kalçadan sonra açılan yarım balık giyeceksen, korsen göğüs altından başlayıp kalça sonuna yani gelinliğin eteklerinin genişlediği yere kadar olmalı.

Buna göğüs altı etek korse diyebiliriz. Etek korseleri ince kumaşlı bir gelinlikle kullanacaksan, dikişsiz lazer kesim denilen modellerden seçmelisin.

Dilersen kendinden korseli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Tam balık model bir gelinlik giyeceksen, göğüs altından dize kadar uzanan dikişsiz tam boy tayt korse kullanabilirsin. Böylece gelinlik üzerinde kalıp gibi durur.

Tam balık kesim gelinlikle korse kullanmak istemiyorsan, büstiyer kullanmayı da düşünebilirsin. Elbette bu seçimde devreye yaka ve sırt dekoltesi tercihinin de gireceğini hatırlatalım.

Hangi gelinlikle nasıl bir iç çamaşırı kullanılır diye merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Balık Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Burcu Kara, Bensu Soral, Pelin Karahan gibi ünlü isimlerin de tercihi balık gelinlik modellerinden yana olmuştu. Şimdi dilersen bu isimlerin gelinliklerine de göz atalım

Bensu Soral Gelinlik Modeli

İş adamı Hakan Baş ile Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel’de evlenen Bensu Soral düğününde Tuvana Büyükçınar imzalı bir gelinlik giymişti. Derin V yakalı, yarım balık, omuz detaylı bir gelinlik giyen Soral, saç aksesuarı kullanmayı tercih etmişti.

bensu soral gelinlik

Ünlü isimlerin tercih ettiği gelinlik modellerine göz atmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Burcu Kara Gelinlik Modeli

Burcu Kara da Soral gibi Tuvana Büyükçınar imzalı yarım balık gelinlik giymişti. Kara’nın hakim yakalı, ipli bishop kol detayı ve göğüs bölgesindeki işlemelerle çok beğenilmişti.

burcu kara gelinlik

Neslihan Atagül Gelinlik Modeli

Oyuncu Neslihan Atagül, kendisi gibi oyuncu sevgilisi Kadir Doğulu ile evlenmiş, düğününde Berta tasarımı yarım balık kesim, işlemeli, göğüs dekolteli bir model tercih etmişti.

neslihan atagül gelinlik

Fahriye Evcen Gelinlik Modeli

Neslihan Atagül’ün gelinliğine benzerliği ile günlerce konuşulan Fahriye Evcen’in gelinliği, Raşit Bağzıbağlı imzalı yarım balık kesim bir modeldi. Uzun bir kuyruğu olan modeli Evcen, gelin tacı ve duvağı ile tamamlamayı tercih etmişti.

fahriye evcen gelinlik

Pelin Karahan Gelinlik Modeli

Pelin Karahan düğününde balık kesim bir gelinlik giymişti. Sade gelin saçı modeli tercih eden ünlü oyuncu saçlarını tepeden sıkı topuz yaptırmış, topuzunun üstünden işlemesiz tülden duvak taktırmıştı.

Pelin Karahan gelinlik

Almeda Abazi Gelinlik Modeli

Tolgahan Sayışman’la dünyaevine giren Almeda Abazi’nin gelinliği tasarımcı Feryal Usta’ya ait balık kesim bir tasarımdı. Fransız dantel ve kristal boncuk süslemeleriyle çok hoş görünen gelinliğin alt kısmı kat kat tüllerden oluşurken, Abazi, görünümünü tamamlamak için uzun tül duvak tercih etmişti.

Pelin Karahan gelinlik

Sana ilham verecek birbirinden şık balık tasarımları şuradan inceleyebilirsin: Balık Gelinlik Modelleri

Yarım Balık Gelinlik Modelleri ve Tam Balık Gelinlik Modelleri

Tam balık ve yarım balık gelinlik modellerini bulabileceğin gelinlik firmaları ve bu firmaların öne çıkan tasarımları da ilgini çekebilir:

pınar bent


Pınar Bent

Pınar Bent

Firmayı İncele

 

kapudupul

 

mediha cambaz


Mediha Cambaz

Mediha Cambaz

Firmayı İncele

 

bridelymade


Bridelymade

Bridelymade

Firmayı İncele

 

nurcan ege

 

Hazır Gelinlik

 

mirymay

 

nermin saraylı

 

White House Moda Evi

 

sude yağmur

Balık kesim gelinliklerle ilgili bilmen gereken tüm detayları anlattık ve bu gelinlikleri bulabileceğin firmalara yer verdik. Ancak seçeneklerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünme! Daha detaylı araştırma yapmak istiyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına göz atabilirsin. İlgini çeken firmalarla, balık model gelinlik fiyatları hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişime geçebileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele