Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Armut tipi vücut, Türkiye’de ve Akdeniz kadınlarında görülen en yaygın vücut tipidir. Halk dilinde basenli olarak tabir edilen bu vücut tipine en uygun gelinlikler hangileri? İşte onun için yazının devamını okuman gerekiyor!

armut vücut tipine göre gelinlik

Armut Tipi Vücut Nedir?

Armut vücut tipi genel olarak ince bel kalın bacak olarak tanımlanan vücut tipidir. Kalçaya göre dar omuzlar, küçük ya da normal göğüsler, incecik bir bel ve bel kıvrımından sonra dolgun kalçalar armut vücut tipi nedir sorusunun cevabıdır. “A tipi vücut”, “kaşık vücut tipi” gibi farklı şekillerde de adlandırılır.

armut vücut tipi

Hangi vücut tipine hangi gelinlik diye merak ediyorsan hepsini şurada anlattık: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Armut Vücut Tipi Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Bu vücut şeklini gözünde canlandırmak için –adından da anlaşılacağı gibi- armut veya üçgen şeklini düşünebilirsin. Vücut tipinin de tıpkı bu iki örnek gibi üst tarafı yani omuz, göğüs ve bel bölümü dar, alt kısmı ise üst bölgeye göre daha geniştir.

Normal ya da küçük denebilecek göğüslere sahip, incecik belin ve bel kıvrımdan sonra genişleyen kalçaların üst bedenine göre daha dolgunsa sen tam bir armut tipi kadınısın demektir.

Armut Vücut Tipinin İdeal Ölçüleri

Armut vücut tipine sahip olduğunu vücut ölçülerinden de anlayabilirsin. Göğüs ve kalça çevresini en geniş olan yerinden, bel çevresini ise en dar yerinden ölçerek vücut tipine karar verebilirsin. İdeal vücut şekli olan kum saati vücut tipinin ölçülerinin 90-60-90 olduğunu düşünürsek armut tipi vücut ölçüleri genel olarak şöyledir: Kalça en az 95 ve üzeri, bel en fazla 67-68, göğüsler ise maksimum 88 cm.

Tabii bunlar ideali, sen 84-60-104 ya da 88-64-108 gibi ölçülerle de armut vücut tipi ölçülerine sahip olabilirsin. Sadece zayıf bir armut kadını olursun.

Armut vücut tipine sahip olup olmadığını hesaplamasını yaparken dikkat etmen gereken tek şey; her zaman kalça ölçüsünün göğüs ölçüsü ile arasındaki farkın en az 20 cm daha fazla olması…

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlikler Hangileridir?

Alt bedeninin ne kadar dolgun ya da geniş olduğu önemli değil. Doğru gelinlik modeli seçtiğinde vücut hatlarını kum saati formuna yaklaştırabilirsin. Yani armut tipi vücut nasıl düzelir sorusunun yanıtı doğru gelinliği seçmektir.

Peki hangi gelinlik tipleri senin için idealdir? Bunun cevabını bize vücut hatların veriyor: Madem incecik bir belin var ve basenlerin onun yanında dolgun kalarak belinin harikalığına gölge düşürüyor o halde tek yapmamız gereken kalçalarını kamufle etmek! İhtiyacın olan illüzyonu yaratacak gelinlere de yakından bakalım:

Kalçaları Gizleyen Armut Tipi Gelinlik Modelleri

Kamufle etmemiz gereken tek yer kalçaların olduğuna göre seçime gelinlik eteklerinden başlayalım. Senin için en ideal etek tipi A kesimdir! A kesim gelinlikler bel bölgenden ayakucuna kadar A harfi şeklinde hafifçe genişlediği için basen bölgen en zarif şekilde üst bedenine orantılayabilir. Bu şekilde omuzların daha geniş ve kalçalarınla eşitmiş gibi görünür.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

A açılımlı gelinliklere dair tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Gelinlikte prenses kesim modeli armut vücut tipine sahip gelin adaylarına uygun olan bir diğer seçenek olduğu için bu tarz etek kesimlerini de seçebilirsin. Etek kısmı kabarık gelinlik modelleri basenlerini kamufle etmek için uygun.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Prenses gelinliklere dair detaylar için de şu yazımıza bakabilirsin: Prenses Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Armut Vücut Tipi Gelinliklerinde Öne Çıkan Yakalar

Gelelim armut tip vücut şekline sahip kadınlar için ideal gelinlik yaka tiplerine… Armut vücut tipine en uygun gelinlik yakasına karar verirken omuzların belirleyici olabilir. Eğer normal genişlikte omuzlara sahipsen V yaka gelinlikler senin için idealdir. Bu yaka tipi ile göğüslerini öne çıkararak dikkatleri vücudunun üst kısmına çekebilirsin.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

U ve kare yakalar da üst bedeni ince, narin yapılı gelin adaylarına zarif bir görüntü katar. Farklı derinlikte U ile kare gelinlikleri rahatlıkla tercih edebilirsin.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Gelin adaylarının en çok tercih ettiği yaka tiplerinden olan straplez yakayı da tercih edebilirsin. Omuzlarını öne çıkarmak için tercih edebileceğin bu gelinlik, göğüslerin küçük olduğu için sen hareket ettikçe kayabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek istersen illüzyon yakalı straplez gelinlik modellerine yönelebilirsin.

Straplez gelinlik modellerini beğeniyorsan, şu galerimizde birbirinden şık örneklerini bulabilirsin: Straplez Yaka Gelinlik Modelleri

Eğer omuzlarını olduğundan geniş göstermek istersen armut vücut tipi için en uyumlu yaka tipleri arasında kayık yakaları da sayabiliriz. Çünkü kayık yaka, iki omuz arasında kayık gibi bir eğim çizerek omuzları geniş gösteriyor ve özellikle kabarık eteklerle birlikte adeta kum saati şeklinde bir silüet yaratıyor.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Birbirinden şık kayık yaka gelinlik modellerine göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Kayık Yaka Gelinlik Modelleri

Vücudunun üst bölgesini olduğundan geniş göstermek istiyorsan halter yaka gelinlik modellerini de tercih edebilirsin. Böylece yine kalçan ile omuzların arasında güzel bir orantı yaratabilirsin.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Armut Vücut Tipi İçin Beli Öne Çıkaran Gelinlikler

Ve bel bölgen! Buraya hiçbir şey yapmana gerek yok çünkü zaten harika. Seçtiğin gelinliğin kumaşına göre korsesiz bile muhteşem şekil alacak olan beline kemer takmanı ve bu bölgede saten ya da ipek gibi akışkan kumaşlı gelinlikleri tercih etmene gerek yok. Bunlar yerine dantel gibi daha tok kumaşlar kullanılan gelinlikleri tercih edebilirsin.

İncecik belini daha ince gösterecek korsajlı modeller seni sıkmayacaksa harika bir seçenek olabilir. Arkası ipli gelinlik modelleriyle belini istediğin oranda sıkarak bel bölgeni ortaya çıkarabilirsin.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Belinin harikalığını vurgularken “göğüslerim küçük” diye şikayetin varsa o bölgeyi de drapeli kumaşlarla bir beden büyütebilirsin.

Fazlalıklarını kamufle etmene yardımcı olacak gelinlik modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Zayıf Gösteren Gelinlik Modelleri

Armut Vücut Tipindeki Ünlüler

İnce üst vücut ve geniş kalçalar denince armut tipli ünlüler arasında akla ilk gelen kuşkusuz Jennifer Lopez! Ünlü ismi, vücut hatlarını ortaya çıkan parçalarla daha sık görsek de basenlerini kamufle edip orantılı bir görünüm yaratmak istediğinde, etek kısmı geniş açılımlı tasarımları tercih ettiğini söyleyebiliriz.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Müziğin kraliçelerinden Rihanna da armut vücut tipine sahip ünlüler arasında. Geniş basenlerini kabarık etekli tasarımları kullanarak, ustalıkla kamufle ediyor.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Armut vücut tipi Türk ünlüler arasında da oldukça yaygın. Örneğin; ünlü oyuncu Ezgi Eyüboğlu armut tipli ünlülerden. Eyüboğlu, Kaan Yıldırım ile yaptığı evlilikte, tercihini kabarık bir gelinlikten yana yapmıştı.

armut vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Armut vücut tipindeki gelin adaylarının, doğru gelinlik seçiminde yardımcı olacak ipuçlarına değindik. Sırada sana uygun gelinliği bulmak var! Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarını, sana uygun özelliklere göre filtreleyebilir, senin için ideal tasarıma kolaylıkla ulaşabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele