A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Her tarza, vücut tipine ve düğün mekanına uyum sağlayan, A kesim gelinlikler gelin adayları tarafından en çok tercih edilen tasarımlardan. Peki A kesim gelinlikleri kimler giymeli? Hangi düğün mekanlarında giyilir? Nereden alınır? Hepsini anlattık!

a kesim gelinlik

A Kesim Gelinlik Nedir, Nasıl Olur?

A model gelinliğin tanımını yaparak başlayalım. A kesim, vücudun üst bedenini sararak göğüsleri topladıktan sonra belden aşağıya doğru A harfi şeklinde inen gelinlik kesimdir. Yani bel bölgesinden evaze gelen etek modeline sahip tasarımlara A kesim gelinlik denir.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

“A model gelinlik rahat mı?” diye merak ediyorsan hemen söyleyeyim. Kullanımı rahattır, her ortama ve her bedene uyum sağlayabilen özelliği ile en çok tercih edilen gelinlik kesimidir. Ayrıca kısa boyluları uzun gösteren gelinlik modellerinden olduğunu da söyleyelim.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A Kesim Gelinlikler Hangi Vücut Tiplerine Uygundur?

A kesim gelinlikler tüm vücut tiplerine uyum sağlar. En ideal vücut tipi olan kum saatinden armut vücut formuna, elma vücut tipinden dikdörtgene, hatta ters üçgene kadar bütün vücut tipleri istiyorlarsa bu kesimi tercih edebilirler.

Özellikle minyon orta boylu gelin adayları için idealdir. Basen ve kalçaların biraz geniş, belin de orta kalınlıktaysa A kesim gelinlikler senin için kurtarıcıdır diyebiliriz.

Genellikle elma ve armut vücut tipleri için önerilen bu kesimde amaç kalça ve basenler ile göğüslerin dengeli görünmesini sağlamaktır. Bu kesim belden itibaren A şeklinde inerek bir illüzyon yaratır ve göğüs ve kalça ölçülerini orantılar. Elma vücut tipleri bel bölgelerinin daha ince görünmesi için bu kesimi tok kumaşlarla tercih etmeli ve korse kullanmalı.

Vücut tipinden emin olamıyorsan ya da sana uyabilecek diğer gelinlik kesimi önerilerini öğrenmek istiyorsan Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızı okumanda fayda var.

A Kesim Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Çok uyumlu bir etek kesimi olan A model gelinlikler, prenses kesim gelinliklere alternatif olan kabarık gelinlikler arasında yer alıyor. “A kesim gelinlik istiyorum ama ne tip bir model tercih edeceğimi bilmiyorum” diyorsan işte birkaç örnek!

A Kesim Askılı Gelinlik

a kesim askılı gelinlik

A Kesim Kuyruklu Gelinlik

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A Kesim Sırt Dekolteli Gelinlik

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A Kesim Truvakar Kollu Gelinlik

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Uzun Kollu A Kesim Gelinlik

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A Kesim Gelinlikler Hangi Kumaşlarla Uyumludur?

A kesim gelinlikler her vücut tipine uyum sağladığı gibi kumaş seçiminde de bizi özgür bırakıyor. Tül, saten, ziberlin, mikado, organze, dantel… A kesim modellerde gelinlik kumaşlarının hepsini kullanabilirsin.

A Kesim için Önerilen Duvak Modelleri Nasıldır?

A form gelinlik modelleri uyumlu yapılarını duvak konusunda da sürdürüyor. Eğer uzun bir duvak hayali kuruyorsan katedral ya da şapel tipi bir duvak tercih edebilirsin.

Fakat bizim önerimiz, klasik bir tercih olan A kesim bir gelinlikle çok iddialı bir duvak kullanmaman yönünde olacak. Duvak modeli olarak dirsek hizasında ya da parmak ucunda biten bir tasarımın, A kesim sade gelinliklerle klasik görüntüye daha çok uyum sağlayacaktır. Bunun en güzel örneği olarak A kesim bir gelinlik giyen Kate Middleton’ın duvak seçimini gösterebiliriz.

kate middleton gelinlik

Dilersen dirsek hizasında bir duvak ile daha rahat hareket etme imkanı yakalayabilirsin.

Şu yazımızda en çok tercih edilen gelin duvağı modellerini inceleyebilirsin: Duvak Şekilleri

A Kesim Gelinliklerle Uyumlu Yaka Tipleri Nelerdir?

Yaka seçimi biraz da bedenin üst bölümüyle ilgili olduğu için kendi vücut tipine uygun bir yaka modeli seçmende fayda var.

A kesim gelinliklerle genellikle straplez, kayık ve V yaka tipleri kullanılır. Hatta ünlü tasarımcıların en yeni koleksiyonlarını incelediğimizde A kesim gelinliklere uyum sağlayan yaka modelleri arasından straplez yakaların öne çıktığını görüyoruz. Bu yaka tiplerine de kısaca bakalım:

Kayık Yaka A Kesim Gelinlik

Omuzların geniş, göğüslerin küçükse kayık yaka gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A Kesim Straplez Gelinlik

Göğüslerin küçükse tercih edebileceğin yaka tiplerinden biri de straplez olanlardır. Eğer göğüslerini olduğundan büyük göstermek istiyorsan son yıllarda sıkça karşımıza çıkan drapeli straplez yaka gelinlikleri tercih edebilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V Yaka A Kesim Gelinlik

Göğüslerinin küçük oluşundan rahatsız oluyorsan drapeli modellerle daha dolgun ve büyük görünmelerini sağlayabilirsin. Göğüslerin büyükse V yakaya yönelebilirsin. V yaka boynunu da olduğundan uzun gösterecektir.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinliklerle ilili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

A Kesim Gelinlikler Hangi Düğün Mekanlarında Giyilir?

Kır düğünleri, sosyal tesisler, kulüp ve davet alanları, otel düğünleri… A kesim gelinlik modellerini kumaşta, yakada, kuyrukta, duvakta yaptığın seçimlerle her düğün mekanının atmosferine uyumlu hale getirebilirsin.

Kır düğünü mekanında evleneceksen az kabarık A kesim gelinliğin kumaşında uçuş uçuş havası verecek ince hareketli kumaşlar, tüller seçebilirsin.

kır düğünü gelinlik

Otelde ya da tarihi bir mekanda evleneceksen kumaşı ağırlaştırıp, taş işlemeler, organzeler, parıltılı detaylar katabilir, V yakalı ya da kayık yakalı A kesim kabarık gelinlik modellerini seçebilirsin.

tarihi mekan düğünü gelinlik

Kulüp ve davet alanlarında A kesimli, modern tasarımları kullanabilirsin. Yırtmaçlı, asimetrik kesimli, tek omuzlu A kesim gelinlikler bu mekanlar için uygun olacaktır.

kulüp ve davet alanları gelinlik

A Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler?

Amal Alamuddin, Angelina Jolie, Buse Terim gibi isimler A kesim gelinlik giyen ünlüler arasında yer alıyor.

Amal Alamuddin’in Oscar De La Renta imzalı uzun kuyruklu tasarımlı oldukça beğenilen bir modeldi.

amal clooney gelinlik

Kuyruklu tasarımlar ilgini çekiyorsa şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Angelina Jolie ise renkli duvak ile kombinlediği A kesim gelinliğiyle çok konuşulmuştu.

angelina jolie gelinlik

Buse Terim ise romantik tarzını ortaya koyup az kabarık bir A kesim gelinlik tercih etmişti.

buse terim gelinlik

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

A Kesim Gelinliklerle Nasıl İç Çamaşırı Giymeliyim?

Üst çamaşırın elbette nasıl bir yaka ve sırt dekoltesi tercih ettiğine göre değişecektir. Bel bölgen ise vücut tipine göre değişecektir. Eğer armut ve kum saati vücut tipindeysen ve tercih ettiğin kumaş tok bir kumaşsa korse giymeyebilirsin. Bu vücut tipindeysen korseyi sadece dik bir görüntü yakalamak için kullanabilirsin.

Elma vücut tipine sahipsen bel bölgeni kamufle etmek için göğüs altından başlayan korselerden kullanmanı öneriyoruz. Dilersen göğüs altında kendinden korseli gelinlik modellerini de tercih edebilirsin. A kesim aşağıya doğru genişlediği için kalça sonrası devam eden korselerde tercih senin.

Gelinlik altına giyilebilecek iç çamaşırı modellerini şu yazımızda ayrıntılarıyla anlattık: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Daha Fazla A Kesim Gelinlik Modelini Nereden Görebilirim?

Kayık yaka, straplez, V yaka, kalp yaka, illüzyon yaka, minimal, ihtişamlı, tül, dantel, birbirinden farklı A kesim gelinlik modellerini inceleyip, en beğendiklerini “İlham Panona” ekleyebilirsin.

A Kesim Gelinlik Nereden Alınır?

Gelin adaylarının en çok tercih ettiği gelinlik modelleri A kesimli tasarımlar diyebiliriz. Durum böyle olunca birçok gelinlik firmasında A kesim gelinlikleri bulabilmen mümkün. Biz senin için bazı firmaları sıraladık. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip randevu alabileceğini, A kesim gelinlik fiyatları ile ilgili bilgi alabileceğini de hatırlatalım.

1- Sara Modaevi

İstanbul Kadıköy gelinlik firmalarından olan Sara Modaevi romantik tasarımlı A kesim gelinlik modelleriyle dikkat çekiyor. Çzel dikim ve kiralama hizmeti de veren firmayı hafta sonları da ziyaret edebilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

2- Gülay Şengün Modaevi

Zarif ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken Gülay Şengün Modaevi’nde de birbirinden şık A kesim gelinlik modellerini bulabilirsin. Üstelik firma kısa teslim süresiyle de dikkat çekiyor. Gelinliğini firmadan 4 haftadan az sürede teslim alabilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

3- Büşra Tezel Modaevi

Modern ve iddialı gelin adaylarına uygun tasarımlara imza atan Büşra Tezel Modaevi, İstanbul Bayrampaşa’da faaliyet gösteriyor. Tarzına uygun bir A kesim gelinliği, hazır modellerinin arasında bulabileceğin firmanın özel dikim hizmeti de bulunuyor.

Büşra Tezel Modaevi

4- Sude Yağmur Modaevi

A kesim gelinlik bulabileceğin gelinlik firmalarından biri de Kadıköy’de hizmet veren Sude Yağmur Modaevi. İhtişamlı gelinliklerle ilgilenen gelin adayları için uygun tasarımlara imza atan modaevinde, gelinliğini tamamlayacak aksesuarları da bulabilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

5- Emine Meral Modaevi

Vintage tasarımlarıyla öne çıkan gelinlik firmalarından olan Emine Meral Modaevi’nde romantik ve nostaljik A kesim gelinlik seçeneklerini bulabilirsin. Bohem gelinlik modellerinin de firmanın en yeni gelinlik modelleri arasında yer aldığını da ekleyelim.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

6- Mediha Cambaz

İstanbul Şişli’de faaliyet gösteren Mediha Cambaz’da modern ve şık A kesim gelinlik modellerini bulabilirsin. İster firmanın hazır modelleri arasından seçimini yapabilir ister hayalindeki modeli firmada diktirebilirsin.

Mediha Cambaz


Mediha Cambaz

Mediha Cambaz

Firmayı İncele

7- Nurcan Ege Wedding Dress

Kadıköy gelinlik firmaları arasında yer alan Nurcan Ege Wedding Dress’te de her tarza uygun A kesim gelinliklerin bulunduğunu söyleyelim. Firmayı ziyaret edip ister hazır modellerden satın alabilir istersen de kiralayabilirsin.

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

8- Miry May Bridal

Modern ve romantik başta olmak olmak üzere; her tarzda gelin adayına uygun tasarımlarıyla öne çıkan Miry May Bridal’da birbirinden şık A kesim gelinlik modellerini de bulabilirsin. Firmayı ziyaret etmek istersen Kadıköy’de hizmet verdiğini de söyleyelim.

Miry May Bridal

9- Bridelymade

Bohem ve romantik tasarımların ağırlıkta olduğu Bridelymade’de birbirinden şık A kesim gelinlikleri bulabilirsin. Firma ile anlaşman halinde 2 hafta gibi kısa bir sürece gelinliğini teslim alabilirsin.

bridelymade


Bridelymade

Bridelymade

Firmayı İncele

10- Pınar Bent

İhtişamlı tasarımların yaratıcısı Pınar Bent’te de birbirinden iddialı A kesim gelinlik modellerini bulabilmen mümkün. Özellikle gösterişli bir düğün planlıyorsan firmanın tasarımlarına göz atmayı ihmal etme!

a kesim gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!


Pınar Bent

Pınar Bent

Firmayı İncele

Firma ile ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: İddialı Gelinlerin Adresi: Pınar Bent Gelinlik

Gelin adaylarının en çok tercih ettiği tasarımlardan olan A kesim gelinlik modelleriyle ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Şimdi sırada sana uygun gelinliği bulmak var! Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyebilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları egemorganizasyon.com’da!

Her 3 çiftten 2’si aradığı firmaları egemorganizasyon.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele